2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZahraniční zprávyV Kanadě se rozhodli zavést speciální daň pro nenaočkované

V Kanadě se rozhodli zavést speciální daň pro nenaočkované

Kanadská Quebec pořádně zavaří covidovým antivaxerům. Chystá pro ně aktuálně speciální tvrdou „zdravotní daň.“

Kanadská frankofonní provincie Quebec se rozhodla, že v brzké době zavede novou „zdravotní daň“, která se dotkne výhradně lidí odmítajících očkování proti koronaviru. Quebecký premiér François Legault tento krok vysvětluje tím, že neočkovaní lidé představují významnou finanční zátěž pro své spoluobčany.

O novince informovala v úterý agentura AFP. Podle Legaulta je v provincii zcela nenaočkováno asi deset procent obyvatel. Stojí si však za tím, že tato menšina antivaxerů nesmí „škodit“ zbylým 90 procentům. Novou daň vysvětloval mimo jiné i tím, že neočkovaní lidé tvoří polovinu všech případů na jednotkách intenzivní péče.

„Chápu a cítím všeobecnou nespokojenost vůči neočkované menšině, která podle všech propočtů zahlcuje naše nemocnice,“ nechal se slyšetLegault na tiskové konferenci.

Naznačil také, že daň by měla být poměrně vysoká. Nebude se však týkat těch, kteří se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů.

Připomeňme, že epidemiologická situace v osmimilionové provincii je následující – v nemocnicích leží 2742 pacientů s covidem, přičemž 255 jich je umístěno na jednotkách intenzivní péče.

PSALI JSME Omikron: očkování šíření nákazy nepomůže, tvrdí odborník z brněnské laboratoře

Vzhledem k šíření se nemoci v Quebeku od 30. prosince platí přísná opatření. Mezi ně patří například zákaz nočního vycházení od 22. hodiny večerní do 5. hodiny ranní nebo zákaz soukromých akcí. Zároveň je při vstupu do zdravotnických zařízeních, barů, divadel či krytých sportovišť vyžadováno potvrzení o očkování.

Zajímavé je i to, že v kanadské provincii v posledních třech dnech výrazně vzrostl zájem o očkování. „Stalo se tak poté, co vláda oznámila, že od 18. ledna budou smět nakupovat ve státních obchodech s alkoholem a marihuanou pouze vakcinovaní lidé. To zřejmě donutilo lidi, aby vakcinaci podstoupili a svědčí o tom i údaje. Tamní ministr zdravotnictví Christian Dubé na Twitteru totiž uvedl, že objednávky na první dávku očkování stouply z přibližně 1500 denně na zhruba 6000 denně,“ doplnila k tématu dnes zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.