DomůZahraniční zprávySyřané a Iráčané poprvé usedli do křesel německého parlamentu

Syřané a Iráčané poprvé usedli do křesel německého parlamentu

Migranti dobývají Bundestag; Poslední německé volby přinesly na německou politickou scénu nejrůznější výrazné změny.

Změny jsou spojené nejen s odchodem Angely Merkelové po 16 letech u moci, ale také s velkým pokrokem levicových stran. Ty se navíc rozšířily letos o několik nových členů z přistěhovaleckého prostředí.

I když zůstává stále nejasné, dokáže-li vítězná SPD sestavit vládní koalici jako první, volby do německého spolkového sněmu v roce 2021 odrážejí řadu změn v německé společnosti, mezi kterými je například i to, že v parlamentu poprvé usednou osoby pocházející z migračního prostředí v Německu.

Poslanecké křeslo totiž například získala 29letá politička SPD Rasha Nasr, jež se narodila v Drážďanech v rodině syrského přistěhovalce a kde pak na Technické univerzitě vystudovala bakalářský obor v politologii a filozofii.

Parlamentním zástupcem vítězné Sociálně demokratické strany bude také německá občanka irácko-kurdského původu Reem Alabali-Radovanová, kteráse narodila v Moskvě v roce 1990 a vystudovala politická studia na Svobodné univerzitě v Berlíně.

Dalším členem německého parlamentu se stane 28letý stavební inženýr Kassem Taher Saleh, který se narodil v irácko-kurdském městě Zakho. Jeho rodina se ale brzy poté přestěhovala do německého města Plauen, ve kterém Taher Saleh vyrostl. Je členem Strany zelených.

Křeslo zastupující strany zelených obsadí také 43letá německá učitelka islámské výchovy Lamya Kaddor, jež se narodila v syrské rodině poblíž města Münster. Politička vyučovala na několika školách a vydala první německý překlad Koránu pro děti a dospělé.

Německo v posledních letech přivítalo miliony uprchlíků, a to navzdory sílící kritice pravicových stran. To celé dnes vyústilo v to, že se objevují nové generace přistěhovalců, kdy ti mladší dosahují vyšší úrovně integrace.

Německé volby

Vítězem voleb se stala Sociálnědemokratická strana v čele s Olafem Scholzem, který se tak stává hlavním kandidátem na post federálního kancléře. Na druhém místě se ocitla koalice CDU/CSU, která však zaznamenala nejhorší výsledek ve své historii.

Nehledě na to, že koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) skončila těsně za vítězem (24,1 % oproti 25,7 % u SPD), jedná se o nejhorší výsledek CDU/CSU ve federálních volbách po celou dobu existence koalice, kterou v letošních volbách vedl Armin Laschet.

Opačnou náladu po sčítání všech hlasů měli příznivci Zelených, jejichž strana dosáhla historického maxima, a sice 14,8 % hlasů. Čtvrtí skončili liberální svobodní demokraté (FDP) s 11,5 procenty. Alternativa pro Německo (AfD), která je proti migraci, ze třetího místa klesla na páté s 10,3 procenty.

„Německá ústřední volební komise již zveřejnila složení nového Spolkového sněmu. Počet poslanců bude nově 735 a bude v něm šest stran,“ uvedla zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala. Informace rovněž zveřejnil německý bulvární deník Bild se značným politickým vlivem.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.