Ruský prezident Vladimir Putin oznamuje částečnou mobilizaci Ruska

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 09. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Ruský prezident Vladimir Putin oznamuje částečnou mobilizaci Ruska

Putin přednesl národní projev, ve kterém oznámil částečnou mobilizaci v Rusku. Řekl, že armáda čelí vojenským operacím kolektivního Západu.

Podle slov Putina čelí vojenským operacím ruská armáda na frontové linii více než 1000 km na Ukrajině. Ti ve vojenských rezervách již by byli povoláni. Informace dnes zveřejnil britský list The  Guardian.

Putin také řekl, že Rusko poskytne plnou podporu referendům oznámeným na tento víkend v Luhansku, Doněcku, Chersonu a Záporoží o připojení k Ruské federaci. Obvinil ve své řeči mimo jiné i Západ, že v roce 2014 zahájil válku proti Rusku na Ukrajině.

DŘÍVE JSME PSALI:

Putin přednese projev poté, co čtyři okupované oblasti Ukrajiny oznámily hlasování o připojení k Rusku

Nikola Macáková — 20. 09. 2022
Ruský prezident Vladimir Putin bude mít pravděpodobně dnes večer projev k národu. Očekává se, že se vyjádří k dnešním zprává...

„Ve své agresivní protiruské politice Západ překročil všechny linie,“ řekl ruský prezident. Obvinil Západ z plánování zničení Ruska a použití jaderného vydírání.

Putin řekl, že použije „všechny prostředky, které máme k dispozici“ a že ti, kteří se pokoušejí použít jaderné vydírání proti Rusku, zjistí, že „stoly mohou být obráceny proti nim.“ Výslovně řekl: „Neblafuji.“

Bývalý britský velvyslanec v Rusku, sir Tony Brenton hovořil ve Velké Británii na Sky News. Řekl, že až dosud se Rusko plně nemobilizovalo, protože Putin se obával dopadů na ruské veřejné mínění.

„To, co Putin nyní oznámil, je mobilizace, kterou odmítá udělat od začátku války a nyní přijal radu své armády a vrátil se k jaderné hrozbě v kontextu údajných jaderných hrozeb ze Západu. Nevím, jestli tomu věří nebo ne, ale je to samozřejmě velmi významný krok v rétorice,“ dodal Brenton.

Budeme stát na straně Ukrajiny tak dlouho, jak to bude potřeba

Americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brink dnes v ranních hodinách reagovala na výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina k „částečné mobilizaci“.

„Falešná referenda a mobilizace jsou známkami slabosti, tvrdého ruského selhání,“ uvedla na sociální síti Bridget Brink.

„Spojené státy nikdy neuznají ruský nárok na údajně anektované ukrajinské území a my budeme i nadále stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude trvat a jak bude potřeba,“ dodala velvyslankyně.

Na aktuální dění a slova ruského prezidenta Putina obratem reagovala řada státníku. Na sociální síti Twitter „částečnou mobilizaci“ v Rusku okomentoval také český premiér Petr Fiala (ODS.)

„Částečná mobilizace, kterou vyhlásil Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko,“ uvedl ve středu Fiala na Twitteru v reakci na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o vyhlášení částečné mobilizace, která by se měla dotknout zhruba 300 000 rezervistů.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání