Ruský plynovod Nord Stream prosakuje do Baltského moře

Publikuje: Nikola Macáková — 27. 09. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Ruský plynovod Nord Stream prosakuje do Baltského moře

Švédský námořní úřad vydal varování před dvěma výraznými úniky na ruském plynovodu Nord Stream 1 ve švédských a dánských vodách.

Informace přišly krátce poté, co byl objeven další únik na nedalekém projektu Nord Stream 2.

Na Nord Stream 1 jsou dva výrazné úniky – jeden ve švédské ekonomické zóně a jeden v dánské ekonomické zóně. Jsou velmi blízko sebe,“ řekl agentuře Reuters mluvčí švédské námořní správy (SMA).

Úniky se nacházely severovýchodně od dánského ostrova Bornholm, uvedl mluvčí. Nebylo hned jasné, co úniky způsobilo. „Zvýšili jsme pozornost na těchto místech, abychom se ujistili, že se žádná loď nedostane příliš blízko k těmto místům,“ řekl mluvčí SMA.

V pondělí dánské úřady požádaly lodě, aby se vyhnuly okruhu pěti námořních mil jihovýchodně od Bornholmu poté, co unikl plyn ze zaniklého plynovodu Nord Stream 2 odtékajícího do Baltského moře. Napsal dnes k tématu britský list The Guardian s odkazem na agenturní zdroje s tím, že později téhož dne provozovatel plynovodu Nord Stream 1, který běžel na sníženou kapacitu od poloviny června, než byl v srpnu zcela odstaven, také zveřejnil pokles tlaku na obou vedeních plynovodu Nord Stream 1.

DŘÍVE JSME PSALI:

Rusko neobnoví dodávky plynu do Evropy, dokud nebudou zrušeny sankce

David Bárta — 05. 09. 2022
Kreml obviňuje západ kvůli sankcím. Z tohoto důvodu nebude Rusko do Evropy  dodávat plyn plynovodem Nord Stream 1.

Dánské ministerstvo energetiky ve svém prohlášení uvedlo, že neexistují žádná bezpečnostní rizika spojená s únikem mimo zakázanou zónu. Neočekává se, že by incident měl důsledky pro bezpečnost dánských dodávek plynu.

Jde o útok na plynovod?

Aktuální zprávy množící se na internetu a také na sociálních sítích hovoří o tom, že se zcela jistě nejedná o náhodu, ve smyslu toho, že by potrubí Nord Stream někde samovolně prasklo, a navíc na několika místech a následně tak došlo k masivním únikům, které zapříčinili obecně pokles tlaku. Podle všeho by se mělo jedna o cílené útoky na plynovod.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání