Rusko se mstí za své neúspěchy na Ukrajině. Uzavřelo koridor v Černém moři

Publikuje: Nikola Macáková — 31. 10. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Rusko se mstí za své neúspěchy na Ukrajině. Uzavřelo koridor v Černém moři

Putin se pomstil za své vojenské neúspěchy prostřednictvím nových úderů na Ukrajinu a odstoupení od dohody o vývozu v Černém moři.

Britský ministr zahraničí James Cleverly dnes vyzval Rusko, aby znovu zvážilo účast na dohodě o obilí a dodal, že by bylo nehorázné, aby lidé trpěli kvůli Putinovým neúspěchům na bojišti.

Žádný z nedávných ruských útoků nesloužil žádnému vojenskému účelu,“ dodal a popsal Putinův jediný cíl jako „šíření teroru“ po celé Ukrajině.

James Cleverly, Ministr zahraničních věcí, Britského společenství národů a rozvojových záležitostí. Zdroj: Simon Dawson / CC BY 2.0

Putin nikdy nezlomí ducha ukrajinského lidu,“ řekl britský ministr.

Ukrajinci koridor, který umožňoval export obilí a dalších zemědělských produktů, podle Moskvy Ukrajinci zneužívali koridor k útokům a údajným provokacím Rusů. Nicméně, jak již bylo zmíněno ze strany Ruska se jedná pouze o nesmyslnou pomstu ruského „vůdce“ Putina za své neúspěchy na bojišti v regionech Ukrajiny.

DŘÍVE JSME PSALI:

Rusko v pondělí ráno odpálilo na Ukrajinu vlnu střel s plochou dráhou letu

Nikola Macáková — 31. 10. 2022
Regiony Ukrajiny se v pondělí ráno opět ocitly pod palbou ruských střel s plochou dráhou letu. Útok byl veden i na civilní obyvatelstvo.

Jakýkoliv průplav koridorem zřízeným na základě dohody o vývozu obilí bude zastaven, dokud se nevyjasní situace okolo ukrajinských teroristických útoků na civilní a vojenské lodě v Sevastopolu,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Z oficiálního vyjádření Ministerstva obrany RF

Zdůrazňujeme, že Ruská federace jako hlavní strana těchto dohod od nich neodstoupí, ale pozastaví jejich činnost. V tomto ohledu je pohyb lodí podél bezpečnostního koridoru nepřijatelný, protože ukrajinské vedení a velení ozbrojených sil Ukrajiny jej používají k vedení nepřátelských akcí proti Ruské federaci,“ píše dále ruské ministerstvo obrany.

Za současných podmínek nemůže být řeč o zajištění bezpečnosti jakéhokoli objektu v tomto směru, dokud ukrajinská strana nepřijme další závazky nepoužívat tuto trasu pro vojenské účely. Vzhledem k tomu, že podpis dohody – Iniciativy pro bezpečnou přepravu obilí a potravin z ukrajinských přístavů („Černomořská iniciativa“) a její realizace proběhly za zprostředkování generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, tlumočili jsme jemu osobně a Radě bezpečnosti OSN naše stanovisko,dodal závěrem odbor informací a komunikace Ministerstva obrany Ruské federace.

OSN odmítá tvrzení Ruska o tom, že civilní „obilná loď“ byla zapojena do útoku v Černém moři

OSN v pondělí odmítla tvrzení Moskvy, že civilní nákladní loď vezoucí ukrajinské obilí mohla být zapletena do útoku dronu proti Rusku. Informace zveřejnila OSN na svém oficiálním webu.

Martin Griffiths, šéf humanitární agentury OSN, řekl Radě bezpečnosti v New Yorku, že žádné takové lodě nebyly v námořní koridorové „bezpečné zóně“ v Černém moři v době, kdy Rusko uvedlo, že k útoku došlo.

DŘÍVE JSME PSALI:

Zelenskyj varuje před tím, že Rusko naruší ukrajinský vývoz obilí

Nikola Macáková — 02. 08. 2022
Loď převážející ukrajinské obilí opustila přístav Oděsa poprvé od začátku ruské invaze na základě mezinárodně zprostředkované dohody.

Rusko opět vydalo svá lživá tvrzení…Žádné plavidlo o víkendu nenahlásilo incident,“ upřesnil Griffiths.

Tento krok obchodníky výrazně překvapil a vyvolal obavy z dalšího prudkého růstu cen potravin. Arif Husajn, hlavní ekonom Světového potravinového programu (WFP) varoval, že rozhodnutí Ruska představuje nebezpečí pro velký počet zemí a mělo by být vyřešeno co nejdříve.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání