Rusko proměnilo východní část Evropy v nepředvídatelné bojiště

AKTUALIZOVÁNO
Publikuje: Nikola Macáková — 16. 11. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Rusko proměnilo východní část Evropy v nepředvídatelné bojiště

Odpálené rakety, které zasáhly Polsko byly patrně odpáleny Ukrajinci, míní vysoce postavení úředníci z USA.

Polsko zasáhly dvě rakety ruské výroby, v zemědělském závodě v příhraniční vsi Przewodów došlo k explozi a dva lidé zemřeli.

Představitelé USA podle agentury AP, jejichž informace sdílí portál Novinky.cz tvrdí, že to mohli být Ukrajinci a že raketa mířila na ruskou střelu. Ve středu se sejde Severoatlantická rada, prezident Andrzej Duda současně svolal na 12:00 hodin Bezpečnostní radu státu. O situaci budou jednat i lídři zemí G7. Vyšetřuje se, kdo raketu skutečně odpálil.

Ukrajina: Rusko proměnilo východní část Evropy v nepředvídatelné bojiště

Poradce ukrajinského prezidenta ve středu řekl, že Rusko nese vinu za jakékoli „incidenty s raketami“ po invazi do jeho země.

Kyjev tvrdí, že většinu přilétajících ruských raket sestřelil vlastními raketami protivzdušné obrany. Ukrajinský region Volyň, který je hned za hranicí s Polskem, byl jedním z mnoha, které byly podle Kyjeva cílem ruských útoků.

Podle mého názoru je nutné držet se pouze jedné logiky. Válka začala a je vedena Ruskem! Rusko masivně útočí na Ukrajinu střelami s plochou dráhou letu,“ uvedl na Twitteru Mychajlo Podolak v písemném prohlášení poté, co americký prezident Joe Biden uvedl, že raketa, která zabila dva lidi v Polsku, pravděpodobně nebyla vypálena z Ruska.

Rusko proměnilo východní část evropského kontinentu v nepředvídatelné bojiště. Záměr, prostředky provedení, rizika, eskalace – to vše je jen Rusko. A pro případné incidenty s raketami nemůže existovat žádné jiné vysvětlení.“

Německý kancléř Olaf Scholz ve středu řekl, že raketový útok ve východním Polsku poblíž ukrajinských hranic, při kterém zahynuli dva lidé, by měl být plně vyšetřen, než budou vyvozeny závěry.

Agentura Reuters uvádí, že ve svém závěrečném prohlášení po summitu G20 na Bali Scholz označil za pozitivní znamení, že Spojené státy nabídly Polsku pomoc s vyšetřováním.

Scholz uvítal jasný jazyk, který byl na summitu nalezen k tvrdému odsouzení války na Ukrajině, a dodal doslovně: „Ruský prezident je se svou politikou téměř sám na světě.

Aktualizováno

Další vývoj situace a názory zahraničních politiků k explozi raket v sousedním Polsku…

Ukrajinská poslankyně Kira Rudikse vystoupila na Sky News ve Velké Británii, kde řekla, že bez ohledu na původ rakety, která zasáhla Polsko, nakonec byla na vině ruská agrese.

I kdyby to byla ukrajinská raketa, která pracovala na zachycení Ruska, je to stále výsledek toho, že se snažíme chránit své životy, snažíme se chránit sami sebe. Takže znovu, nejlepší odpovědí by zde byly stíhačky, dát nám sofistikovaný systém protivzdušné obrany. Takže pokud by to byla chyba nebo incident, nemohli bychom to zopakovat. Protože to, co se právě teď děje je, že bojujeme o přežití! To je ruská strategie pokaždé, když prohrávají na bojišti. Útočí na civilní infrastrukturu a útočí na civilní objekty a civilisty. Nezaměřují se takřka vůbec na vojenské objekty,“ řekla ve vysílání ukrajinská poslankyně.

Řekla také, že je aktuálně velmi malá chuť k mírové dohodě kvůli potenciální budoucí hrozbě, která ze strany Ruska panuje.

Lidé se ptají, proč nepřistoupíte k mírové dohodě s Ruskem? A co teď? Na světě není nic, co by Rusku zabránilo v dalším útoku! Nic na světě, co by nás mohlo ujistit, že naše děti nebudou muset bojovat ve válce, kterou právě teď vedeme. Což ukazuje selhání světových bezpečnostních systémů a ukazuje nám to, že musíme vybudovat zcela nový bezpečnostní systém, který by mnohem lépe fungoval proti tyranům, jako je Putin a jeho Rusko,“ dodala Kira Rudikse na Sky News.

Čína vyzývá ke „klidu a zdrženlivosti“ kvůli incidentu v Polsku

Všechny strany by měly za současných okolností zůstat klidné a zdrženlivé,“ uvedl v prohlášení mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning k explozi, která v Polsku zabila dva lidi. Jeho slova cituje agentura Reuters.

Názor České armády

V tuto chvíli je jisté, že na území Polska došlo k explozi zaviněné dopadem nějakého typu munice. V současné situaci je nejdůležitější zachovat kli – chladnou hlavu a počkat na další informace a pečlivě vyhodnotit fakta. To je přesně to, čemu se teď my vojáci věnujeme.uvedl na Twitteru Generál Řehka.

Další, kdo na téma zareagoval na Twitteru byl kandidát na prezidenta republiky Gen. Petr Pavel.

Aktuálně svůj názor na Twitteru napsala také předsedkyně Poslanecké sněmovny Adamová Pekarová.

Odvážnější byl na Twitteru Europoslanec, předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, který by pravděpodobně nejraději do války s Ruskem na Ukrajině zatáhl „celý svět“ nebo všechny členské státy NATO, bez ohledu na probíhající vyšetřování celého incidentu, který stál dva lidi život.

Na téma reagoval na sociální síti také šéf hnutí PŘÍSAHA a bývalý elitní policista Robert Šlachta, který vyjádřil upřímnou soustrast rodinám pozůstalých, kteří přišli o život po explozi v sousedním Polsku.

Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský k tématu na Twitteru uvedl, že se setkal se svým polským protějškem, kterému rovněž vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým po raketovém útoku a dodal, že Česko plně podporuje Polsko v prošetření celé záležitosti.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání