10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZahraniční zprávyRusko od soboty přeruší dodávky elektřiny do Finska

Rusko od soboty přeruší dodávky elektřiny do Finska

Rusko pozastaví dodávky elektřiny do Finska, řekl dodavatel RAO Nordic uprostřed rostoucího napětí kvůli finské snaze vstoupit do NATO.

RAO Nordic, dceřiná společnost ruského státního energetického holdingu Inter RAO, uvedla ve svém prohlášení, že byla „nucena pozastavit dovoz elektřiny“ hodinu po půlnoci, v sobotu 14. května. Informace aktuálně zveřejnil zahraniční portál theguardian.com.

PSALI JSME:
Dmitrij Medveděv reagoval na členství Švédska a Finska v NATO

RAO Nordic není schopna platit za dovezenou elektřinu z Ruska, uvádí se v oficiálním prohlášení, které dnes společnost vydala.

Tato situace je výjimečná a stala se poprvé za více než 20 let naší obchodní historie.
Finská síťová společnost Fingrid v reakci na to uvedla, že obchod s elektřinou dováženou z Ruska bude údajně „prozatím“ pozastaven kvůli potížím s přijímáním plateb za elektřinu prodávanou na trhu.

PSALI JSME:
Rusko chce snížit dodávky plynu do Finska, důvodem je členství v NATO

„Přiměřenost dodávek elektřiny ve Finsku není ohrožena,“ uvádí v tiskové zprávě společnost Fingrid a upřesnila, že elektřina z Ruska představuje asi 10% celkové spotřeby energie ve Finsku. Chybějící dovoz lze na trhu s elektřinou nahradit dovozem většího množství elektřiny ze Švédska a částečně také domácí výrobou.

Finští představitelé státu včera prohlásili, že země musí požádat o vstup do aliance NATO „bez prodlení“. V reakci na to Kreml uvedl, že Rusko bude „určitě“ považovat finské členství za jistou hrozbu a ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva bude „nucena podniknout reciproční kroky, vojensko-technické a další“.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ