10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZahraniční zprávyRusko chce snížit dodávky plynu do Finska, důvodem je členství v NATO

Rusko chce snížit dodávky plynu do Finska, důvodem je členství v NATO

Rusko by mohlo snížit dodávky plynu do Finska. Kreml tak aktuálně reaguje na dnes zveřejněnou žádost Finska o vstup do NATO.

Informace zveřejnil místní deník Iltalehti. Reakce Kremlu na sebe nenechala dlouho čekat.

PSALI JSME:
Dmitrij Medveděv reagoval na členství Švédska a Finska v NATO

Klíčoví finští politici byli varováni, že by Rusko mohlo v pátek zastavit dodávky plynu, hlásí noviny s odvoláním na nejmenované zdroje a bez upřesnění, odkud varování pochází.

Pokud by byl ruský plyn odříznut, způsobilo by to velké problémy některým finským průmyslovým odvětvím a produkci potravin, uvádí portál Iltalehti.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov výhružnou notou, v reakci na Finské prohlášení uvedl, že finský krok ke vstupu do NATO je „rozhodně“ hrozbou pro Rusko. 

Na otázku, jakou podobu bude mít ruská odpověď, Peskov řekl: Vše bude záviset na tom, jak se bude tento proces rozšiřování NATO vyvíjet, do jaké míry se vojenská infrastruktura přiblíží k našim hranicím.

Aktuálně: Finský vstup do NATO má podporu unijních států. Jako první Finsko podpořilo Německo…

Německý kancléř Olaf Scholz dnes na Twitteru vyjádřil svou podporu finskému kroku směrem ke členství v NATO a uvedl, že dnes hovořil s finským prezidentem.

„Vítám rozhodnutí Finska bezodkladně podpořit přistoupení této země k NATO. V telefonickém rozhovoru s prezidentem Niinistö jsem ujistil o plné podpoře federální vlády,“ uvedl kancléř Scholz na Twitteru.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ