DomůZahraniční zprávyRakouský kancléř Sebastian Kurz rezignuje

Rakouský kancléř Sebastian Kurz rezignuje

Rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl, že rezignuje kvůli vyšetřování, které proti němu vedou státní zástupci.

Kurz navrhl ministra zahraničí Alexandera Schallenberga jako svého nástupce.

Kurz uvedl, že v zájmu řešení vládní krize odstoupí. Zůstane tak pouze předsedou svých lidovců. Odchod kancléře požadovali také koaliční Zelení.

„Nyní je zapotřebí stabilních vztahů, takže abychom vyřešili patovou situaci, zabránili chaosu a zajistili stabilitu, chci odstoupit. Požádal jsem tým Rakouské lidové strany, aby rozhodně pokračoval. Jako předseda strany jsem navrhl spolkovému prezidentovi Alexandera Schallenberga na nového šéfa vlády,“ uvedl.

Uveďme, že podle sdělení státního zastupitelství pro hospodářskou kriminalitu čelí Kurz a jeho nejbližší kolegové z podezření, že si před lety koupili příznivý mediální obraz za peníze daňových poplatníků. Podle dostupných informací to mělo tehdejšímu ministru zahraničí Kurzovi usnadnit cestu do čela lidové strany i vlády.

Opoziční politické strany už vyzvaly Kurze k rezignaci. A také koaliční partner, tedy Zelení, by si přál na postu kancléře „někoho bezúhonného“. Kurz však ještě doposud trval na tom, že kancléřem „samozřejmě zůstane“.

„Kurz dodal, že toto rozhodnutí pro něj nebylo snadné. Zdůraznil, že se vzdá funkce kancléře, ale zůstane předsedou strany a lídrem její frakce v parlamentu,“ uvedla dnes zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz je rakouský politik, od ledna 2020 spolkový kancléř, když tuto funkci zastával již v letech 2017–2019. Od července 2017 působí také jako předseda Rakouské lidové strany. Po rezignaci vicekancléře Reinholda Mitterlehnera v květnu 2017 jej nahradil na pozici předsedy lidovců.

V následných parlamentních volbách 2017 dovedl lidovce k vítězství se ziskem 31,5 % hlasů. Kancléřem byl jmenován 18. prosince 2017 spolu s dalšími členy svého prvního kabinetu.

V úřadu kancléře se Kurz stal nejmladším premiérem na světě, poprvé ve 31 letech a podruhé o tři roky později, čímž v tomto kritériu předstihl Finku Sannu Marinovou.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.