2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZahraniční zprávyPutin bude hovořit s Bidenem, v Bílém domě prozradili podrobnosti nadcházejícího rozhovoru

Putin bude hovořit s Bidenem, v Bílém domě prozradili podrobnosti nadcházejícího rozhovoru

Ve čtvrtek se má uskutečnit rozhovor dvou největších světových vůdců. Prezident USA Biden má hovořit se svým ruským protějškem Putinem.

Prezident USA Joe Biden hodlá informovat svého ruského protějška Vladimira Putina o existenci diplomatických způsobů zmírnění napětí kolem Ukrajiny, když o to Moskva projeví zájem, sdělil vysoký zástupce Bílého domu před rozhovorem dvou lídrů.

„Prezident Biden dá jasně na srozuměnou, že existuje diplomatická cesta k zmírnění napětí v regionu, když to prezidenta Putina zajímá,“ řekl během telefonického briefingu.

Rozhovor dvou prezidentů se má konat ve čtvrtek. Biden nebude mluvit po telefonu z Bílého domu, ale z rodinného sídla ve městě Wilmington, stát Delaware, což vyplývá ze zprávy tiskové služby Bílého domu.

„Prezident Biden si hodlá pohovořit po telefonu s prezidentem Putinem o řadě témat, včetně o budoucí diplomatické spolupráci, v 15:30 odpoledne (21:30 SEČ),“ praví se v zprávě.

Rozhovor bude nepřístupný pro média, upřesnila tisková služba Bílého domu.

Pro případ dalšího vyhrocení situace jsou již připraveny plány posílení NATO a spojenců Aliance včetně dodatečných dodávek zbraní Ukrajině, varoval úředník.

Rusko již nejednou odmítlo obvinění Západu a Ukrajiny z „agresivních akcí“ a prohlásilo, že nikoho neohrožuje, na nikoho nehodlá útočit, a že prohlášení o „agresi RF“ jsou používána jako záminka pro rozmístění většího množství vojenské techniky NATO v blízkosti ruských hranic. Na MZV RF předtím poznamenali, že prohlášení Západu o „ruské agresi“ a o možnosti poskytnutí Kyjevu pomoci v obraně před ní jsou směšná a nebezpečná.

„Kyjev a západní státy vyslovují v poslední době obavy kvůli údajnému posílení „agresivních akcí“ ze strany Ruska u ukrajinských hranic. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nejednou prohlásil, že Rusko přesunuje vojska v hranicích vlastního území a podle vlastního uvážení. Podle jeho slov to nikoho neohrožuje a nemá nikoho znepokojovat,“ doplnila k tématu dnes zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom rovněž informuje obdobně, jako další světová media, zmiňme například CNN, BBC a další.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.