DomůZahraniční zprávyPolští pohraničníci použili proti migrantům vodní děla a sklidili kritiku

Polští pohraničníci použili proti migrantům vodní děla a sklidili kritiku

Polská europoslankyně aktuálně kritizuje pohraničníky za použití vodních děl proti běžencům, „Vzpamatujte se!“

Polská europoslankyně Janina Ochojska-Okońska vystoupila s kritikou na adresu polské pohraniční služby, která po útoku uprchlíků na hraniční zátarasy mezi Běloruskem a Polskem proti nim nasadila slzný plyn a vodní dělo.

Migranti, kteří týden pobývali na bělorusko-polské hranici, se totiž pokusili dostat na polské území. V reakci na to polské bezpečnostní síly použily slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

PSALI JSME: Polsko postaví zeď na hranici s Běloruskem

„Používání vodních děl proti migrantům, kteří nemají , kde si usušit mokré oblečení, hrozí smrtí podchlazením. Jejich úmrtí těžce padne na ramena pohraniční služby a Mariusze Kamińského (ministr vnitra a státní správy Polska, pozn. red.). K tragédii na hranicích došlo kvůli vašim chybám při zvládání situace. Vzpamatujte se! Stále můžete něco udělat,“ napsala europoslankyně na Twitteru.

Mluvčí europoslankyně všakodmítl komentář pro Sputnik Polsko. Vyjádření ovšem okomentoval polský publicista, autor publikace Myśl Polska, Adam Wielomski.

„Řešením problému by mělo spočívat v uspořádání přímých rozhovorů s běloruskými úřady, včetně prezidenta Lukašenka. Teď už ale může být pozdě. S postojem Polska je však situace naprosto nepochopitelná: Polsko neuznává Lukašenka za prezidenta, protože neuznává loňské volby v Bělorusku. Stále přitom udržujeme určité kontakty, neuzavíráme ambasádu a o přerušení kontaktů oficiálně neinformujeme. Domnívám se, že hned na začátku této krize se mělo okamžitě uskutečnit přímé jednání buď s panem Lukašenkem, nebo s jím jmenovanými představiteli běloruských úřadů.

PSALI JSME: Lukašenko chce poslat uprchlíky z Bělorusko-Polské hranice do Německa

„Nyní vidíme, v jaké situaci se země a polská vláda ocitly z hlediska prestiže. Paní Merkelová probírá situaci na hranicích přímo s prezidentem Lukašenkem. Podle mého názoru to kompromituje polské úřady,“ uvedla dnes k tématu zahraniční redakce portálu snews.com.

Polská policie o nasazení vodních děl proti migrantům informovala také na twitteru.

Každopádně souhlasím s paní Ochojskou, že použití vodních děl proti migrantům je přehnané opatření a dít by se to nemělo. Je třeba brát v potaz, jaké je roční období. Nejsou to standardní pouliční nepokoje, kdy někdo ohrožuje bezpečnost obyvatel města. Obecně řečeno, můj postoj k těmto migrantům je takový: Z těch či oněch důvodů tito lidé opustili domovy, v nichž pravděpodobně žili generace jejich rodin, a teď jsou v dramatické situaci mezi cizími. V případě žen a dětí je situace ještě dramatičtější. Existují i jiné prostředky na ochranu hranic, aby nikdo nemohl projít,“ řekl pro Sputnik Polsko Adam Wielomski.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.