Obavy z možného rizika úniku radiace ze záporožské jaderné elektrárny přetrvávají

Publikuje: Nikola Macáková — 29. 08. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Obavy z možného rizika úniku radiace ze záporožské jaderné elektrárny přetrvávají

Ukrajina, Evropa ale i celý svět aktuálně trne hrůzou z obav z možného rizika úniku radiace z ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží.

Ukrajinské a také i ruské úřady vydaly nová varování o riziku úniku radioaktivních látek po ostřelování, ze kterého se znepřátelené strany Rusko i Ukrajina navzájem obviňují. Ukrajinský státní energetický operátor varoval, že existuje vysoké riziko úniku vodíku s možným rozprašováním radioaktivních látek.

Rusko opakovaně ignorovalo rozsáhlé mezinárodní výzvy k demilitarizaci této oblasti!

Lidé z OSN navštíví tento týden elektrárnu Záporoží

Jaderný hlídací pes OSN navštíví, ve své podpůrné a asistenční misi tento týden ukrajinskou jadernou elektrárnu Záporoží, informace mediím i na sociální síti potvrdil její generální ředitel.

Musíme chránit bezpečnost a zabezpečení největšího jaderného zařízení na Ukrajině a v Evropě. Jsme hrdí na to, že můžeme vést tuto misi, která se bude konat v ZNPP koncem tohoto týdne,“  tweetoval dnes brzy ráno šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

Mise posoudí jakékoli fyzické poškození zařízení, určí funkčnost bezpečnostních a všech  zabezpečovacích systémů, vyhodnotí podmínky zaměstnanců a provede také naléhavé a nezbytné bezpečnostní úkony.

Téma krátce okomentovala na sociální síti také česká jaderná inženýrka, lokální a regionální politička ing. Dana Drábová. Pro upřesnění od roku 1999 je ing. Drábová předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Přeji všem členům mise, aby přispěli k řešení naprosto nehorázné situace, která kvůli ruské okupaci trvá v Zaporožské jaderné elektrárně už měsíce. Opatrujte se a šťastný návrat,“ uvedla na Twitteru.

Sama Drábová se v českých mediích k tématu největší ukrajinské jaderné elektrárny a jejímu současnému stavu vyjadřovala opakovaně, nicméně vždy s jedním komentářem a to tím, že elektrárna v Záporoží je „časovaná bomba“ a riziko jaderného výbuchu či úniku radiace do ovzduší je vysoké.

Rusko i Ukrajina uvádí shodně, že k úniku radiace nedošlo!

Ruské ministerstvo i ukrajinská energetická společnost nicméně shodně uvedli, že nebyla aktuálně „údajně“ zjištěna žádná zvýšená úroveň radiace v blízkém okolí jaderné elektrárny. Nutno podotknout, že důvěryhodnost těchto zpráv, ať už z jedné či druhé strany je lidově řečeno na „bodu mrazu“ a nějak valně se jim skutečně nedá v tuto chvíli důvěřovat.

Nikdo ze světových odborníku na jadernou energetiku aktuálně netuší, kdo přesně má jaderné reaktory a celkový stav záporožské elektrárny pod tzv. odbornou kontrolou a v jakém stavu se, a které věci či technologie v elektrárně nacházení.

Z tohoto důvodu na Ukrajinu aktuálně směřuje tým odborníků z OSN vedený jejich ředitelem, který by podle dostupných informací měl mít „opět údajně“ na místě zajištěnou svou bezpečnost a také plný přístup do ukrajinské jaderné elektrárny ke všem klíčovým technologickým prvkům, které je nutné s ohledem na aktuálně probíhající válečnou situaci v místě zkontrolovat a prověřit.

Skupina G7 dnes posvětila a uvítala cestu jaderného hlídacího psa OSN do ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží a zopakovala obavy o bezpečnost elektrárny pod kontrolou ruských ozbrojených sil.

Znovu potvrzujeme, že záporožská jaderná elektrárna a elektřina, kterou elektrárna samotná vyrábí právem patří Ukrajině a zdůrazňujeme, že pokusy Ruska odpojit elektrárnu od ukrajinské rozvodné sítě by byly nepřijatelné,“ uvedla ve svém oficiálním prohlášení Skupina G7.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání