DomůZahraniční zprávyNový rakouský kancléř složil přísahu

Nový rakouský kancléř složil přísahu

Federální prezident Rakouska Alexander Van der Bellen přijal přísahu nového kancléře Alexandera Schallenberga.

Ceremonie oznámení a jmenování nových členů vlády se konala v pondělí v prezidentské kanceláři ve vídeňském paláci Hofburg.

Minulou sobotu rezignoval Sebastian Kurz na post kancléře kvůli vyšetřování jeho protikorupční činnosti, navrhl Schallenberga za svého nástupce.

Minulý týden potvrdila rakouská prokuratura pro vyšetřování ekonomických a korupčních zločinů, že provádí vyšetřování činnosti Kurze a dalších devíti osob jemu blízkých ve věci korupce a úplatků. Jde o předpokládané podplacení masmédií v období 2016-2018 za účelem zveřejnění průzkumů s kladnými ohlasy na Rakouskou lidovou stranu vedenou Kurzem.

Brzy po prohlášení prokuratury zazněly ze strany opozice výzvy k rezignaci kancléře, také koaliční partner lidovců, strana Zelení, prohlásila, že kancléř není schopný vykonávat své povinnosti, a požádala, aby lidovci navrhli nového, důstojného kandidáta na tento post. Současně se mělo v úterý konat mimořádné zasedání parlamentu, na kterém opozice hodlala vyslovit Kurzovi nedůvěru, avšak politik na to nečekal a podal v sobotu demisi.

„Nehledě na rezignaci zůstane Kurz předsedou strany a lídrem její frakce v parlamentu, takže hodlá i nadále přímo ovlivňovat rozhodnutí v rámci činné koaliční vlády,“ uvedla aktuálně zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.