2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZahraniční zprávyNepokoje v Kazachstánu: Hlavní jednotky OSKB již začaly plnit své úkoly. Zvýšila...

Nepokoje v Kazachstánu: Hlavní jednotky OSKB již začaly plnit své úkoly. Zvýšila se i cena uranu

Masové protestní akce, které byly aktuálně vyvolány růstem cen paliva, se změnily v tvrdé  nepokoje.

Po celém území země byl vyhlášen výjimečný stav, vláda podala demisi. Prezident Tokajev označil situaci za vnější agresi a požádal o pomoc spojence OSKB.

V noci na čtvrtek se v Kazachstánu snažili útočníci dostat do budovy policie v Almaty, desítky útočníků byli chyceni, uvedla tisková služba policie.

„V noci došlo k pokusu o vniknutí do budovy policie v Almaty, desítky útočníků byly chyceni,“ uvedla městská policie.

Masové protesty v Kazachstánu začaly na začátku roku 2022. Obyvatelé měst Žanaozen a Aktau v Mangistauské oblasti, která je těžebním regionem ropy na západě země, protestovali proti zdvojnásobení ceny zkapalněného plynu, poté se protesty rozšířily i do dalších měst. Ve dnech 4. a 5. ledna došlo ve starém hlavním městě Almaty ke střetům s bezpečnostními silami, při nichž policie použila plyn a omračující granáty. V celém Kazachstánu nefungoval internet a řada televizních kanálů dočasně zastavila vysílání.

Ráno 5. ledna kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev odvolal vládu a Bezpečnostní radu republiky, čímž odvolal první hlavu státu Nursultana Nazarbajeva. Kromě toho prezident zdůraznil, že úřady budou proti pachatelům postupovat co nejpřísněji, a slíbil, že brzy představí nové návrhy.

Tokajev vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Mangistauské a Almatyjské oblasti a v Almaty a Nur-Sultanu. Tento režim stanoví mimo jiné zákaz vycházení od 23.00 do 7.00 hodin, zákaz hromadných akcí, stávek a prodeje zbraní, také posílení bezpečnosti ve zvláště důležitých objektech. Téhož dne byl výjimečný stav rovněž vyhlášen do 19. ledna a byl rozšířen na celé území Kazachstánu.

V noci na 6. ledna Tokajev uspořádal první zasedání Rady bezpečnosti pod svým vedením, na kterém označil situaci v Kazachstánu za „podkopávající celistvost státu“ a požádal OSKB o pomoc „při překonávání teroristické hrozby“. „Rada kolektivní bezpečnosti OSKB v reakci na Tokajevovu výzvu ještě téhož večera rozhodla o vyslání kolektivních mírových sil do Kazachstánu. Bylo oznámeno, že tyto síly zde budou nasazeny na omezenou dobu, aby stabilizovaly a normalizovaly situaci v této zemi. Zmiňme, že kromě Ruské federace jsou součástí Kolektivních mírových sil jednotky ozbrojených složek Běloruska, Arménie, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu,“ uvedl k situaci server snews.com.

Kvůli událostem v Kazachstánu stoupla cena uranu

Světové ceny uranu stouply kvůli událostem v Kazachstánu, o čemž svědčí údaje firmy UxC,, která se věnuje příslušným výpočtům.

Ve středu se ceny zvýšily o 8 % na 45,25 USD za libru oproti 42 dolarům v úterý.

Přitom akcie Kazatompromu, největšího výrobce uranu, klesly na Londýnské burze o 11 %.

Kazachstán vyrábí přes 40 % světových dodávek uranu, který prudce, téměř o čtvrtinu, zdražil v září 2021.

„Ceny ropy a plynu ve středu na světových burzách nereagovaly na situaci v Kazachstánu, o čemž svědčí výsledky obchodů,“ dodává k tématu zahraniční redakce portálu snews.com.

Kyrgyzský prezident projednal s Putinem a Tokajevem situaci v Kazachstánu

Kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov vyslovil na jednáních s lídry zemí OSKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti) znepokojení kvůli situaci v Kazachstánu, informovala Sputnik tisková služba hlavy státu.

Minulou noc měl kyrgyzský lídr telefonní rozhovor s kazašským prezidentem Kasym-Žomartem Tokajevem, arménským premiérem Nikolem Pašinjanem, a také s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Projednali dnešní situaci v Kazachstánu.

„Prezident Sadyr Žaparov vyslovil znepokojení v souvislosti se zprávami ze sousední země o obětích na lidech, velkém počtu případů rabování a pogromů a dalším násilí,“ řekl mluvčí.

Dále se upřesňuje, že strany „projednaly společný postoj v zajištění bezpečnosti v souladu s Chartou OSKB ohledně reakce na krizové situace“.

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijejev vyslovil v čtvrtečním telefonním rozhovoru s kazašským kolegou Kasym-Žomartem Tokajevem podporu lidu a vedení sousední země, informuje tisková služba uzbeckého lídra.

„Podle údajů tiskové služby si hlavy států vyměnily názory na vývoj situace v Kazachstánu, podnikaná opatření na stabilizaci situace, a co nejrychlejší nastolení míru a klidu v republice,“ doplnila aktuálně zahraniční redakce portálu snews.com k situaci v Kazachstánu.

„Uzbecký lídr ještě jednou potvrdil neměnnou podporu bratrského lidu a vedení Kazachstánu v jejich snaze o zajištění stability a klidu v zemi,“ praví se v zprávě.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.