Německý Rýn se uzavírá, důvodem je kritická hladina řeky

Publikuje: Jana Malá — 10. 08. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Německý Rýn se uzavírá, důvodem je kritická hladina řeky

Podniky podél řeky Rýn aktuálně uvádějí, že sucho znamená, že jsou na pokraji uzavření svých podniků a celkově svého podnikání.

Německý Rýn, jedna z klíčových evropských vodních cest, je jen několik dní před úplným uzavřením pro komerční dopravu kvůli velmi nízkým úrovním vodní hladiny způsobeným suchem, varovaly místní úřady.

Klíčové je, že hrozící krize by mohla vést energetické společnosti ke snížení produkce, uvedla jedna z největších plynárenských společností v zemi. Informace zveřejnil britský list The Guardian.

Podniky, které se nacházejí podél Rýna nebo jsou na něm přímo závislé při přepravě nebo přijímání zboží, varují, že byly nuceny již výrazně omezit svou činnosti a drasticky snížit náklady. Navíc jsou nyní na pokraji toho, že budou muset uzavřít část své výroby, pokud nákladní lodě již nebudou mít plný přístup k řece.

Rýn, který se nachází asi 760 mil od švýcarských Alp k Severnímu moři, je druhou největší řekou ve střední a západní Evropě po Dunaji. Většina z téměř 200 milionů tun nákladu přepravovaného po německých řekách – od uhlí po automobilové díly, od potravin po chemikálie – se přepravuje právě po Rýně.

Nebezpečně nízká úroveň Rýna připomíná sucho, které ji v roce 2018 zastavilo asi na šest měsíců.

Kolínský úřad pro vodní cesty a lodní dopravu uvedl, že neobvykle nízké hladiny pro tuto roční dobu znamenají, že čluny a velké nákladní lodě musely snížit svůj náklad, aby mohly vůbec plout po řece.

„Omezení či snížení nákladu na lodích zvyšuje ceny a snižuje také rychlost, s jakou lze zboží přepravovat,“ dodal Kolínský úřad pro vodní cesty a lodní dopravu.

Koupání v Rýnu se aktuálně nedoporučuje!
Plavci byli také varováni místními úřady, aby se drželi dál od řeky, protože snížení hladiny vody může vést k užším kanálům a silnějším proudům. Hrozí utonutí!

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání