Mezinárodní Červený kříž zajistil ukrajinským válečným zajatcům možnost kontaktovat své rodiny

Publikuje: Nikola Macáková — 15. 11. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Mezinárodní Červený kříž zajistil ukrajinským válečným zajatcům možnost kontaktovat své rodiny

Rusko nedodržovalo Ženevské konvence válečných zajatců podle článku 71 Ženevské úmluvy. Do akce se vložil Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo na Telegramu, že během jednání mezi Koordinačním velitelstvím pro zacházení s válečnými zajatci, Národním informačním úřadem a MVČK bylo dosaženo jisté dohody.

Článek 71 Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci stanoví, že „váleční zajatci budou oprávněni posílat a přijímat dopisy a pohledy„. Rusko však toto právo dosud buď výrazně zanedbávalo nebo jeho naplnění usnadnilo jen částečně.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) se nyní zavázal zajistit obousměrnou korespondenci mezi ukrajinskými válečnými zajatci a jejich rodinami. Avšak pouze ti váleční zajatci, jejichž status jako takový byl potvrzen MVČK, budou moci posílat dopisy. Ostatní údajně nikoliv.

Ukrajina plně dodržuje Ženevské konvence a poskytuje ruským válečným zajatcům možnost komunikovat se svými rodinami. K dnešnímu dni bylo na Ukrajinu předáno téměř 2000 dopisů od válečných zajatců,“ uvedlo ministerstvo obrany.

DŘÍVE JSME PSALI:

Chersonská humanitární situace je vážná. V oblasti chybí voda, léky i potraviny

Nikola Macáková — 13. 11. 2022
Ukrajinská armáda hrdě osvobodila město Cherson. Ovšem ruští okupanti za sebou zanechaly totální zkázu v podobě devastace infrastruktury.

Na internetu především pak na sociálních sítích se objevovaly informace o tom, že ruští okupanti zacházejí s ukrajinskými válečnými zajatci, jako „s dobytkem“. Dokonce byly zaznamenány informace o mučení, bití či znásilňování a podobně.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání