DomůZahraniční zprávyLukašenko chce poslat uprchlíky z Bělorusko-Polské hranice do Německa

Lukašenko chce poslat uprchlíky z Bělorusko-Polské hranice do Německa

Běloruský prezident A. Lukašenko uvedl, že pokud Poláci neposkytnou humanitární koridor, uprchlíci mohou být dopraveni do Mnichova letecky.

„Pokud Poláci nechtějí poskytnout humanitární koridor a brání tomu, můžeme je vyvézt do Mnichova prostřednictvím Belavií. V čem je problém?“ cituje slova Lukašenka Sputnik Bělorusko.

Agentura uvádí, že běloruský prezident na schůzce s pracovní skupinou věnované finalizaci ústavy zmínil nedávný návrh mnichovských úřadů přijmout uprchlíky, kteří se nacházejí na bělorusko-polské hranici. Lukašenko uvedl, že dva až tři tisíce migrantů opravdu nejsou pro Evropskou unii problém.

Lukašenko přitom zdůraznil, že běloruská strana je připravena poslat uprchlíky, kteří si rozmysleli svou cestu do Evropské unie, zpět do jejich vlasti.

PSALI JSME: Polsko postaví zeď na hranici s Běloruskem

 

„Jsme jako obvykle připraveni posadit všechny do letadel, včetně Belavie, která je odvezou zpět domů. Musím ale říct, že jsou tito lidé velmi tvrdohlaví. Nikdo se z nich vracet nechce. A to je jasné – nemají se kam vracet. Nemají tam bydlení, a také si uvědomují, že tam nemají ani jak živit své děti. Někteří se nakonec obávají o svůj život po návratu,“ uvedl Alexandr Lukašenko.

Prezident dodal, že v tomto směru „probíhá velmi aktivní práce na přesvědčování lidí, aby se vrátili domů“.

„Ale nikdo se nechce vracet,“ zdůraznil Lukašenko.

Situace na hranicích a migrační krize

Připomeňme, že v létě na hranici Běloruska a Polska, a také Běloruska a pobaltských zemí, značně zesílilo proudění uprchlíků z Blízkého východu a Afriky, kteří se snažili dostat do západní Evropy. Situace se vyhrotila 8. listopadu, kdy se u hraničního přechodu shromáždily asi dva tisíce migrantů, kteří si zde spontánně založili tábor. Polské bezpečnostní síly následně zmařily několik pokusů o překročení hranice, a dokonce museli použít slzný plyn. Běloruští pohraničníci uvedli, že tito lidé byli do republiky násilně vyhoštěni z přilehlých zemí.

V reakci na dění Varšava shromáždila na polsko-běloruské hranici asi 15 000 vojáků, tanků, systémů protivzdušné obrany a dalších těžkých zbraní. Také Velká Británie na místo vyslala vojenské síly, aby posílila bariéry.

Muluseu Mamo, zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Bělorusku, který tento týden tábor navštívil, řekl, že situace s uprchlíky na bělorusko-polské hranici je katastrofální.

„Západ z toho, co se na hranicích děje, viní Bělorusy. Nicméně, Minsk opakovaně odmítl všechna obvinění z vytvoření migrační krize. Tamní prezident Alexandr Lukašenko dokonce prohlásil, že země už nebude omezovat tok lidí: kvůli sankcím Západu na to prý nejsou „ani peníze, ani energie,“ doplnila zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom dnes aktuálně informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.