DomůZahraniční zprávyKulhánek vystoupil před OSN. Vyzval k užší spolupráci v boji proti terorismu

Kulhánek vystoupil před OSN. Vyzval k užší spolupráci v boji proti terorismu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupil svým projevem na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

Kulhánek vyzval k větší mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu, obnově po pandemii covidu-19 nebo změnám klimatu.

Kulhánek ve svém projevu také vyjádřil znepokojení ze situace v Bělorusku, zároveň podpořil územní celistvost Ukrajiny a Gruzie.

Český ministr ve svém projevu vyjádřil názor, že hrozba terorismu ve světě nepominula, proto podle něj musí mezinárodní společenství spojit síly, aby odvrátilo humanitární krizi v Afghánistánu a nadále bojovalo proti terorismu.

„Tálibán musí zaručit bezpečný a plynulý přístup na celé území Afghánistánu všem humanitární zaměstnancům a představitelům OSN, a to včetně žen,“ uvedl Kulhánek s tím, že Česko proti islámským radikálům bojuje i v Mali.

Pandemie covidu-19 zase podle českého ministra ukázala, že celý globální svět je propojený, a proto je důležitá mezinárodní spolupráce.

„Pandemie covidu-19 bohužel zrychlila negativní trendy v ochraně lidských práv,“ oznámil Kulhánek s tím, že pandemie ukázala i význam Světové zdravotnické organizace.

Kulhánek také zdůraznil, že Česko je znepokojeno neustálou masovou represí v Bělorusku. Zároveň vyjádřil podporu územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie. „Odsuzujeme také záškodnické aktivity podporované státy, jež se staly v posledních letech v Evropě, jako nepřijatelné, nelegální a v rozporu s veškerými zásadami OSN,“ řekl ministr zahraničí s tím, že ČR tyto aktivity zažila „na vlastní kůži“.

Zároveň podle Kulhánka bude listopadový klimatický summit OSN v Glasgow klíčový, vyzval státy k větší spolupráci na tom, aby se moderní technologie nestaly prostředkem kontroly a útlaku obyvatelstva.

V New Yorku byla v úterý slavnostně zahájena obecná rozprava 76. zasedání Valného shromáždění OSN. Přestože Spojené státy naléhaly na zahraniční delegace, aby kvůli pandemii zvážily svou fyzickou účast, do největšího amerického města přijíždí přes 100 delegací.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.