Kdo nahradí Borise Johnsona? Konzervativci představili nové kandidáty

Publikuje: David Bárta — 09. 07. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Kdo nahradí Borise Johnsona? Konzervativci představili nové kandidáty

Celé spektrum kandidátů bude pravděpodobně pocházet téměř ze všech ideologických křídel strany. Píše dnes britský list guardian.com.

Volby vedení konzervativců se zdají být široce otevřené s kandidáty z téměř všech ideologických křídel strany. S konzervativci a fiskálními konzervativci, zastánci brexitu a zastánci setrvání v EU bude existovat řada názorů, které budou muset poslanci a aktivisté zvážit.

Zde je přehled nový kandidátů – a co víme o jejich politických a společenských postojích.

Oficiální portrét

Tom Tugendhat
Člen Konzervativní strany je od roku 2017 předsedou Výboru pro zahraniční věci. Tugendhat je od roku 2015 poslancem parlamentu za Tonbridge a Malling. Před vstupem do politiky pracoval jako novinář a konzultant pro styk s veřejností na Blízkém východě. Na částečný úvazek byl také důstojníkem v rezervách britské armády, Teritoriální armádě; sloužil ve válce v Iráku a ve válce v Afghánistánu.

Tugendhat zahájil svou kandidaturu článkem v Daily Telegraph a udeřil sjednocující poznámku, slibující „překlenout propast Brexitu“, ale také vyzval k okamžitému zvrácení nedávného zvýšení národního pojištění – proti kterému se labouristé také postavili.

Oficiální portrét

Jeremy Hunt
Jako předseda výboru pro zdravotní a sociální péči během krize Covid-19 se Hunt pevně držel zdravotní politiky a bezpečnosti pacientů, o kterých nedávno napsal knihu.

Hunt od roku 2020 působí jako předseda výboru pro zdravotní a sociální péči. Předtím působil ve vládě jako státní tajemník pro kulturu, olympijské hry, média a sport od roku 2010 do roku 2012, státní tajemník pro zdravotnictví a sociální péči od roku 2012 do roku 2018 a státní tajemník pro zahraniční věci a záležitosti Commonwealthu od roku 2018 do roku 2019. Člen Konzervativní strany je od roku 2005 poslancem parlamentu za Jihozápadní Surrey.

Když se však v roce 2019 ucházel o vedení, jeho politický záměr zahrnoval zvýšení prahové hodnoty pro národní pojištění – snížení daní pro osoby s nízkými až středními příjmy a rovněž i zvýšení výdajů na obranu na 2,5% HDP, což nedávno obhajoval i Boris Johnson. Byl také méně tvrdý v otázce brexitu a vystupoval proti variantě bez dohody.

Oficiální portrét

Penny Mordauntová
Penny Mordauntová, je britská politička, která od roku 2021 působí jako ministryně pro obchodní politiku. Od roku 2010 je poslankyní parlamentu za Portsmouth North. Mordaunt, člen Konzervativní strany, působila v kabinetu Theresy Mayové jako ministr pro mezinárodní rozvoj v letech 2017 až 2019 a ministr obrany v roce 2019.

Mordauntová byla zvolena do Dolní sněmovny v květnu 2010. Za koaliční vlády Davida Camerona působila v letech 2014 až 2015 jako státní podtajemnice pro decentralizaci.

Po všeobecných volbách v roce 2015 Cameron povýšil Mordauntovou na ministryni pro ozbrojené síly, první ženu, která tuto funkci zastávala. 

Mordauntová byla a je horlivý zastánce brexitu, rozzuřila všechny zastánce setrvání v EU během kampaně před referendem v roce 2016 tím, že mylně tvrdila, že Spojené království nebude mít právo veta na vstup Turecka do EU.

Oficiální portrét

Sajid Javid
Javid je britský politik, který od června 2021 do července 2022 zastával funkci ministra zdravotnictví a sociální péče, předtím v letech 2018 až 2019 zastával funkci ministra vnitra a kancléře Státní pokladna od roku 2019 do roku 2020. Člen Konzervativní strany je od roku 2010 poslancem parlamentu za Bromsgrove.

Po rezignaci Mayové Javid kandidoval ve volbách jako vůdce Konzervativní strany v roce 2019 a skončil na čtvrtém místě. Úspěšný kandidát Boris Johnson ho ve svém prvním kabinetu jmenoval ministrem financí. Javid rezignoval na funkci kancléře během přeskupení kabinetu v únoru 2020 poté, co odmítl požadavek Johnsona a jeho hlavního poradce Dominica Cummingse, aby propustil své poradce. V červnu 2021, po rezignaci Matta Hancocka, byl znovu jmenován do Johnsonova kabinetu jako ministr zdravotnictví. To z něj učinilo prominentní postavu v reakci britské vlády na pandemii COVID-19 ve Spojeném království. Podpořil ukončení většiny všeobecných omezení v oblasti veřejného zdraví, jako jsou povinné nošení obličejových masek, až do vzniku varianty Omicron v listopadu 2021, a rozšířil očkovací program. Dne 5. července 2022 rezignoval na funkci ministra zdravotnictví a téměř současně s tím, jak Rishi Sunak rezignoval na funkci ministra financí. V červenci 2022 bylo oznámeno, že Javid také zvažuje kandidaturu do vedení Konzervativní strany.

Oficiální portrét

Nadhim Zahawi
Asi nepřekvapí, že pro nezávisle bohatého bývalého podnikatele – druhého nejbohatšího poslance v parlamentu za Sunakem – už nový kancléř naznačil, že by rád viděl snížení daní z podnikání.

Zahawi je Iráčan kurdsko-britský politik, který od 5. července 2022 zastává funkci ministra financí. Je členem Konzervativní strany a od roku 2010 je poslancem parlamentu za Stratford-on-Avon. V letech 2021 až 2022 byl státním tajemníkem pro vzdělávání a v letech 2020 až 2021 parlamentním náměstkem ministra pro zavádění vakcín proti COVID-19 na druhém Johnsonově ministerstvu. 

Naznačil také, že by se mohlo jednat o další daňové škrty, ačkoli Johnsonův úřednický kabinet se od té doby zavázal, že zachrání hlavní rozhodnutí, dokud nebude na místě nový premiér.

Oficiální portrét

Rishi Sunak
Sunak je britský politik, který v letech 2020 až 2022 zastával funkci ministra financí, předtím v letech 2019 až 2020 působil jako hlavní tajemník státní pokladny. Je členem Konzervativní strany a od roku 2015 je poslancem parlamentu za Richmond (Yorks).

Sunakova politika je v otázce daní a výdajů velmi omezená; stejně jako Philip Hammond a George Osborne před ním prosazoval důležitost získání veřejných financí pod kontrolou.

V jeho případě i tam, kde to znamenalo zvýšení daní tváří v tvář hospodářskému poklesu. Je obecně sociálně liberální politik, i když do svého volebního týmu přihlásil bojovníka Olivera Dowdena, který je fanouškem podnikatelského ducha v tzv. americkém stylu.

Oficiální portrét

Liz Trussová
Trussová je britská politička, která je od roku 2010 poslankyní parlamentu za jihozápadní Norfolk. Od roku 2021 působí jako ministryně zahraničí a od roku 2019 jako ministryně pro ženy a rovnost. Členka Konzervativní strany působila v různých vládních funkcích pod premiéry Davidem Cameronem, Theresou Mayovou a Borisem Johnsonem. Trussová vedla v roce 2016 kampaň za setrvání v EU, ale od té doby se nadšeně stala poměrně velkým zastáncem brexitu a v posledních měsících zaujala celkově tvrdou linii ohledně protokolu Severního Irska.

Stejně jako od mnoha kandidátů by se od ní očekávalo, že bude požadovat nižší daňové zatížení. 

Suella Bravermanová
Bravermanová je britská politička a advokátka, která je od roku 2020 generálním prokurátorem pro Anglii a Wales. Od roku 2015 je poslankyní parlamentu za Stranu Fareham. Členka Konzervativní strany předsedala Evropské výzkumné skupině od 19. června 2017 do 9. ledna 2018.

Byla jmenována královským právním zástupcem automaticky při jmenování generálním prokurátorem pro Anglii a Wales a generálním advokátem pro Severní Irsko v únoru 2020, aniž by předtím dosáhla vyznamenání za zásluhy ani neměla dostatek zkušeností, aby mohla o takové jmenování požádat. Typicky, ale ne v tomto případě, advokát jmenovaný jako HM Attorney General dosáhl značného rozlišení v profesi před jmenováním.

Oficiální portrét.

Kemi Badenoch
Badenoch je britská politička, která od roku 2017 působí jako poslankyně za stranu Saffron Walden. Jako členka Konzervativní strany působila v letech 2021 až 2022 jako ministryně pro komunity vyrovnávání úrovně a státní ministryně pro rovnost.

Sama dodává, že podporuje nižší daně „na podporu růstu a produktivity a doprovází je přísná výdajová disciplína“. 

V roce 2012 se Badenoch neúspěšně ucházela o křeslo v londýnském shromáždění. O tři roky později byla vybrána jako členka londýnského shromáždění. Badenoch tvrdě podporovala brexit v referendu o členství v EU v roce 2016. 

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání