10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZahraniční zprávyK hranicím s Polskem míří velká skupina běženců

K hranicím s Polskem míří velká skupina běženců

Velká skupina běženců směřuje k hranici mezi Běloruskem a Polskem. Informuje o tom Státní pohraniční výbor republiky.

Zástupce mluvčího vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Radoslaw Fogel učinil dnes ve vysílání Polského rozhlasu prohlášení, že kvůli oslabení ochrany hranice s Běloruskem zamíří na území Polska milion nelegálních migrantů.

„Situace na východní hranici je stále kontrolována polskými službami, tady se nesmí nic ponechat náhodě. Když pustíme nelegální migranty, vydá se jejich většina do Německa, které je zase pošle do Polska, zůstaneme pak s milionem nelegálních migrantů, protože Bělorusko je zpátky nepřijme,“ řekl Fogel.

V poslední době Litva, Lotyšsko a Polsko informovaly o růstu počtu zadržených nelegálních migrantů na hranici s Běloruskem. Státy zároveň obvinily Minsk ze způsobení migrační krize. Minsk všechna obvinění popřel. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk nehodlá dál zadržovat tok nelegálních migrantů do zemí EU, poněvadž kvůli západním sankcím na to nemá „ani peníze, ani síly“. Běloruští pohraničníci nejednou informovali o násilném vyhoštění migrantů z Litvy, Polska a Lotyšska na běloruské území.
Kvůli této situaci vyhlásil polský prezident na území hraničícím s Běloruskem mimořádný stav, ochrany hranic se účastní armáda a policie.

„Podle posledních zpráv se od začátku letošního roku pokusilo překročit hranici z Běloruska do Polska více než 30 tisíc lidí,“ uvedla aktuálně k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom dnes také informovala. Nutno zmínit skutečnost, že o událostech na Bělorusko-Polských hranicích aktuálně informují všechna i světová média.

Mluvčí ministra-koodinátora tajných služeb Stanislaw Žaryn, již dříve prohlásil, že Bělorusko připravuje přesun nelegálních migrantů přes hranici.
 
„Začal dodnes největší pokus o masové násilné proniknutí na polské území,“ napsal na Twitteru.


Ke zprávě pak mluvčí připojil i video, na kterém je vidět, jak po cestě kráčí skupina několika stovek lidí se zavazadly. Mezi nimi jsou ženy a děti.
 
Polsko zvýšilo bojovou pohotovost. Premiér svolal protikrizový štáb kvůli situaci s migranty
Polský premiér svolal mimořádné zasedání krizového štábu kvůli situaci na hranici s Běloruskem. Novinářům to sdělil vládní mluvčí Piotr Müller.

„Ve 13.00 hod se má konat zasedání (…), kterého se zúčastní hlavy úřadů,“ řekl.
 
Zúčastní se ho například vládní předseda Mateusz Morawiecki, vůdce strany Právo a spravedlnost, vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, ministr národní obrany Mariuzsz Blaszczak, ministr vnitra a šéf administrativy Mariusz Kamiński.

Běloruské bezpečnostní síly neposílají několik tisíc migrantů na kontrolní stanoviště, ale do lesa, řekl Sputniku zástupce polské pohraniční stráže.
 
Polsko stahuje pohraničníky, policisty a vojáky k běloruským hranicím, jsou v plné pohotovosti a připraveni na jakýkoli scénář, uvedl ministr vnitra.

 
„Litva posílá vojáky na hranice s Polskem a Běloruskem kvůli přílivu migrantů,“ doplnilo aktuálně Ministerstvo národní obrany Polské republiky na twitteru.

Na Ministerstvu národní obrany Polska probíhá jednání krizového štábu za účasti předsedy vlády @MorawieckiM , místopředseda vlády J. Kaczyński, min. @Kaminski_M_ , min. @MBlaszczak , min. @RauZbigniew a zástupců služeb v souvislosti s událostmi na polsko-běloruských hranicích.

Aktualizujeme:

Situace se na hranicích vyostřuje. Běženci se snaží za každou cenu dostat přes ostnaté dráty a plot. Informovalo o tom polské ministerstvo Národní obrany na twitteru.

Veškeré aktivity migrantů probíhají pod dohledem a kontrolou běloruských vojáků.

Kuźnica: pokus o překročení polských hranic. 

Aktuálně probíhá konference svolaná prezidentem republiky o situaci na polsko-běloruských hranicích.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ