Irsko podalo formální intervenci u Mezinárodního soudního dvora v souvislosti s obviněními Ruska z genocidy na Ukrajině

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 09. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Irsko podalo formální intervenci u Mezinárodního soudního dvora v souvislosti s obviněními Ruska z genocidy na Ukrajině

Rusko je aktuálně mezinárodně obviňováno z genocidy a také z válečných zločinů, které aktuálně páchá na svobodné Ukrajině.

Irsko oznámilo, že podalo formální intervenci u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v souvislosti s obviněními Ruska z genocidy a válečných zločinů na Ukrajině jako důvodu pro válku. Informace dnes zveřejnil britský list The Guardian.

„Byla podána jako třetí strana v případu, který Ukrajina podala proti Ruské federaci podle Úmluvy o genocidě,“ uvedla aktuálně irský ministr Simon Coveney zahraničním mediím.

Ve své žádosti k ICJ Ukrajina tvrdila, že Rusko nepravdivě tvrdilo, že v Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny došlo k aktům genocidy, a použilo to jako základ pro uznání samozvané „Doněcké lidové republiky“ a „Luhanské lidové republiky“ a pro invazi na Ukrajinu.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ruský prezident Vladimir Putin oznamuje částečnou mobilizaci Ruska

Nikola Macáková — 21. 09. 2022
Putin přednesl národní projev, ve kterém oznámil částečnou mobilizaci v Rusku. Řekl, že armáda čelí vojenským operacím kolektivního Západu.

Irská intervence tvrdí, že ICJ má v tomto případě jurisdikci a že použití síly Ruskem pod záminkou falešného obvinění z genocidy na Ukrajině je vážným porušením Úmluvy o genocidě.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney, že jako zvolený člen Rady bezpečnosti OSN důsledně odsuzujeme ruskou agresi a na Valném shromáždění jsme se podíleli na přelomové rezoluci odsuzující invazi jako nezákonnou, neoprávněnou a nevyprovokovanou. Zásah Irska v tomto případě je dalším důkazem našeho odhodlání zajistit plnou odpovědnost.

Dnešní prohlášení Vladimira Putina o „částečné mobilizaci“ ukazuje, že stále odmítá pochopit Ukrajinu, uvedla britská velvyslankyně na Ukrajině Melinda Simmonsová.

Simmonsová napsala na Twitteru, že částečná mobilizace a falešná referenda tuto zásadní slabost nezmění.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání