Hurikán, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay.com

V pátek zasáhl Kubu hurikán čtvrté kategorie, který z neděle na pondělí zasáhl také Louisianu. V tuto chvíli už probíhají evakuace lidí.

Stovky domácností jsou zaplaveny a bez elektřiny a pitné vody. V Louisianě probíhají záchranné práce.

Během neděle začal hurikán ohrožovat jihovýchod Louisiany trvalými větry o rychlosti překračující 220 kilometrů za hodinu. Očekávali se již předem přívalové deště a vysoké přílivové vlny, které by mohly zatopit část pobřeží. Předpovědi se naplnily. Uvedla zahraniční redakce serveru The New York Times.

Jednalo se o jednu z nejničivějších bouří v regionu od hurikánu Katrina v roce 2005.

Hurikán Ida přinesl tolik srážek, že rozpoutal záplavy ve vnitrozemských částech Louisiany. Guvernér Bel Edward vyzval všechny obyvatele, aby se připravili na kontakt s hurikánem, již v sobotu. Ida se pohybuje velmi rychle, cesta z Kuby do Louisiany potrvá jen 40 hodin. Hurikán Ida má velký potenciál stát se ničivým, to potvrzují i mnozí výzkumníci hurikánů na univerzitě v Miami.

Hurikán Ida už způsobil velké škody na malém kubánském ostrově. Silné větry zde strhávaly střechy, stromy a zničily několik obydlí. Hurikán Ida přinesl vydatné deště nejen na Kubu, ale i na Jamajku, kde následně odstartoval i sesuvy půdy.

Meteorologové se zároveň obávají, aby Hurikán Ida nepřekonal svou silou ničivý hurikán Laura, který byl poslední bouří kategorie čtyři, jež zasáhla Louisianu. „Zdaleka nejničivější hurikán zasáhl Louisianu roku 2005. Během řádění hurikánu Katrina přišlo o život 1800 lidí,“ doplnil portál slunecno.cz, který o tom informoval.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza