Gibraltar se připravuje na první aukci superjachty ruského oligarchy

Publikuje: Nikola Macáková — 20. 08. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Gibraltar se připravuje na první aukci superjachty ruského oligarchy

Výnosy z prodeje společnosti Axioma v hodnotě 65 milionů liber budou přínosem spíše pro JP Morgan než pro ukrajinský lid.

Superjachta ruského oligarchy, kterou zasáhly sankce vůči Rusku a jeho oligarchům ve výši 65 milionů liber bude v úterý vydražena vládou Gibraltaru a stane se prvním z luxusních plavidel, které budou prodány od doby, kdy byla na stovky bohatých Rusů uvalena omezení po invazi Vladimira Putina na svobodnou Ukrajinu.

Luxusní loď Axioma o délce 72,5 metru se však neprodává ve prospěch ukrajinského lidu, ale pro americkou investiční banku JP Morgan, která tvrdí, že miliardářský majitel jachty Dmitrij Pumpyansky jí dluží více než 20 milionů dolarů (17 milionů liber).

Plavidlo jako takové, které má šest luxusních kajut pro hosty, bazén, 3D kinosál, posilovnu, vířivku a plně vybavené lázně, bylo zadrženo po zakotvení na Gibraltaru v březnu letošního roku. Informace zveřejnil britský list The Guardian s odkazem na zahraniční zdroje.

Pumpyansky, majitel a výrobce ocelových trubek OAO TMK, dodavatele ruské státní energetické společnosti Gazprom, byl po invazi na Ukrajinu vystaven sankcím Spojeného království, EU a USA. Spojené království uvedlo, že miliardář, který podle ní vybudoval odhadované jmění ve výši 1,84 miliardy liber, byl jedním z oligarchů přímo nejblíže Putinovi.

Sankce proti Rusku pro Ukrajinu…, kdeže! Na prvním místě jsou banky a věřitelé, poté až ukrajinský lid.
Výtěžek však nebude vyplacen lidu Ukrajiny, neboť, jak bylo uvedeno o aktuálně přihlásili investoři a banka, kterým firmy ruského oligarchy dluží peníze. Podle dostupných informací by měli být upřednostnění nejprve věřitelé, poté až ukrajinský lid. 

V tomto případě však byla jachta zadržena gibraltarskou vládou po právním nároku JP Morgan, která uvedla, že holdingová společnost Pumpyansky Pyrene Investments jí dluží více než 20 milionů dolarů. Vše je údajně v souladu s místní legislativou Gibraltaru.

JP Morgan uvedla, že skutečnost, že miliardář byl vystaven sankcím, znamená, že podmínky půjčky byly porušeny, protože legálně nemohla přijmout splátky půjčky od dlužníka Pyreneje a požádala tedy následně gibraltarské soudy, aby jachtu zadržely a následně prodaly.

„Axioma byla zadržena po podání žaloby na admiralitu u Nejvyššího soudu. Vzhledem k tomu, že prodej probíhá v aukci, na základě příkazu soudu, maršál admirality nemůže říci, za kolik se očekává, že se prodá nebo kolik lidí projevilo zájem – obecně,“ uvedl mluvčí Gibraltarské soudní služby a Nejvyššího soudu Gibraltaru.

„Zdvořile odmítneme komentovat záležitost lodi Axioma. Banka nezveřejnila ani nijak nekomentovala otázky, zda daruje nějaké peníze z prodeje ukrajinským uprchlíkům a ukrajinskému lidu potažmo ukrajinské vládě. JP Morgan rozšířila filantropický závazek ve výši 5 až 10 milionů dolarů, aby pomohla podpořit zhoršující se uprchlickou krizi na Ukrajině,“ uvedl k tématu mluvčí společnosti JP Morgan.

Nigel Hollyer, soudní makléř maršála admirality Nejvyššího soudu Gibraltaru, vede celou aukci a k tématu uvedl, že došlo k neočekávanému pozdnímu nárůstu potenciálních kupců a více než cca 30 z nich letělo přímo fyzicky na Gibraltar, aby si osobně jachtu prohlédlo. Pro upřesnění jedná se o neúplný a orientační počet zájemců o koupi zmiňované jachty, protože Nejvyšší soud odmítl či zakázal zveřejňovat přesné detaily ohledně výše prodejní ceny nebo kolik přesně zájemců se přihlásilo a projevilo o loď zájem, případně o jaké zájemce se jedná. Jména zájemců tak zůstávají v plné anonymitě.

„Jsou to lidé z celého světa,“ řekl Hollyer Guardianu. Jsou to lidé, kteří již vlastní nebo vlastnili lodě podobné velikosti a typu zaujala je aktuální nabídka, neboť jsou přesvědčení, že loď i s celým příslušenstvím by mohli získat velice levně. „Více se k tomu vyjadřovat nebudu, dodal Hollyer zahraničním mediím.

Jde o skutečný skvost mezi jachtami
Superjachta Jachta, kterou navrhl slavný návrhář superjachet Alberto Pinto, byla postavena společností Dunya Yachts v Turecku v roce 2013. Loď, která byla původně pojmenována Rudé náměstí, než byla přejmenována na Axioma, byla k dispozici pro další milionáře k pouze pronájmu za 558 500 dolarů týdně!

„Se svými luxusními interiéry, širokou škálou palubních zařízení a vysoce vyškolenou a profesionální posádkou slibuje luxusní jachtařskou dovolená na palubě motorové jachty Axioma. Superjachta Axioma se tak právem řadí mezi špičku soukromých luxusních lodí světa.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání