Francie bude prchajícím Rusům udělovat pobytová víza

Publikuje: Nikola Macáková — 05. 10. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Francie bude prchajícím Rusům udělovat pobytová víza

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Laurence Boone objasnila situaci, kdy prchající Rusové mohou získat ve Francii vízum.

Rusové prchající před částečnou mobilizací pro válku na Ukrajině mohou získat víza k pobytu ve Francii. Ovšem za určitých podmínek. Informace v krátké zprávě dnes zveřejnil deník The Guardian s odkazem na agenturu Reuters.

Máme omezené podmínky, za kterých mohou být víza udělena. Zajistíme, aby sem stále mohli přicházet disidentští novináři, lidé, kteří bojují proti režimu, umělci a studenti, a budeme vydávat víza případ od případu s přihlédnutím ke všem bezpečnostním rizikům,“ sdělila agentuře Boone.

Nutno podotknout, že jiné evropské státy naopak zvažují, že přestanou udělovat víza úplně nebo je budou vydávat pouze v tzv. „krajních případech,“ což se úplně nelíbí Evropské unii – obecně, která je obdobně, jako aktuálně Francie opačného názoru.

Jak se k aktuální problematice staví sousední Polsko

Polská vláda začala aktuálně zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk. Polsko by tak následovalo příkladu Estonska a Lotyšska.

Pracujeme na konceptu, který znemožní vydávání víz Rusům,“ řekl Wawrzyk PAP. Náměstek se vyslovil pro to, aby jeho země podpořila nové sankce proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu, včetně omezení přístupu k vízům, „ačkoli velké členské státy jako Německo, Francie nebo Nizozemsko se vyslovily proti tomu“.

DŘÍVE JSME PSALI:

Britská rozvědka uvedla, že pokrok Ukrajiny na jihovýchodě a severu země pokračuje

Nikola Macáková — 05. 10. 2022
Britské ministerstvo obrany zveřejnilo, že Ukrajina pokračuje v pokročilých ofenzivních operacích podél severovýchodní i jižní fronty.

Kvůli této neochotě Polsko pracuje na novém vlastním řešení,“ řekl náměstek a vyslovil naději, že rozhodnutí o této záležitosti padne v příštích týdnech.

Německo a EU je proti plošnému zastavení vydávání víz

Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, jak to navrhují Estonsko a Finsko.

Česká republika udělila Rusům v uvozovkách „BAN“

Česká republika jako první členský stát EU plošně pozastavil vydávání víz pro občany Ruska, a to už den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Nicméně s ohledem na vyvíjející se situace v Rusku se o této problematice v Česku stále jedná a diskutuje.

Slovensko nebude vydávat humanitární ani pobytová víza Rusům prchajícím před mobilizací

Slovensko nebude vydávat humanitární či pobytová víza občanům Ruské federace, kteří prchají před částečnou vojenskou mobilizací nebo jiným pronásledováním ze strany režimu prezidenta Vladimira Putina. Agentuře SITA to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání