Co se děje v záporožské jaderné elektrárně obsazené ruskými okupanty?

Publikuje: Jana Malá — 15. 08. 2022
Úvodní stránka » Zahraniční zprávy » Co se děje v záporožské jaderné elektrárně obsazené ruskými okupanty?

Výpadek proudu nebo zastavení? Co se aktuálně děje v záporožské jaderné elektrárně obsazené Ruskou federací. Hrozí výpadek proudu?

Ruští okupanti plánují obrátit celý systém jaderné elektrárny Záporoží na ruský energetický systém. Tyto pokusy jsou však aktuálně, dle slov odborníků nereálné, a to především kvůli technickým a vojenským překážkám.

„Nejlepší cestou pro celý svět je dočasně zastavit stanici a demilitarizovat její území,“ uvedl zdroj z okupované elektrárny. Jak tento názor byl myšlen nikdo netuší, neboť nikdo nedokáže předpovídat, co se zrodí v hlavně prezidenta Putina či jeho stoupenců. Faktem je, že výhružek ze strany Ruska směrem k Západu ohledně použití jaderných zbraní zaznělo již několik. Otázkou zůstává do jaké míry byly tyto výhružky myšleny. Kreml o záporožské jaderné elektrárně mlčí.

„Ruský diktátor Vladimir Putin se může kdykoliv rozhodnout vyhodit do povětří záporožskou jadernou elektrárnu v Energodaru. To, co se stalo v Černobylu, jsou „drobnosti“ ve srovnání s tím, co se může stát v jaderné elektrárně Záporoží,“ uvedl v rozhlasovém vysílání ukrajinského rádia tajemník NSDC Ukrajiny Alexej Danilov.

Otázka jaderného terorismu ze strany Ruska je každým dnem naléhavější.

Ukrajině se podařilo vyhnat ruské jednotky z území černobylské jaderné elektrárny, kde k havárii došlo v dubnu 1986. „Ale oni kontrolují jadernou elektrárnu Záporoží více než 5 měsíců, která na rozdíl od jaderné elektrárny v Černobylu stále funguje a je podstatně větší,“ dodal Danilov.

OSN může usnadnit návštěvu MAAE v elektrárně, pokud Rusko a Ukrajina budou souhlasit.

Organizace spojených národů má logistické a bezpečnostní kapacity na podporu návštěvy inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii v ukrajinské jaderné elektrárně Záporoží, pokud ovšem s tím Rusko i Ukrajina souhlasí, řekl v pondělí mluvčí OSN Stephane Dujarric. Sdělení OSN dnes zveřejnil britský list The Guardian.

To, co se aktuálně odehrává v záporožské jaderné elektrárně je velmi tenký led!
Elektrárna, postavená v sovětské éře, je největším jaderným reaktorem v Evropě a byla poškozena ruským ostřelováním na začátku srpna!

Americký ministr zahraničí Antony Blinken obvinil Rusy, že elektrárnu používají jako „jaderný štít“.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi popsal probíhající krizi bezpečnostního dohledu jako strašlivou hrozbu pro veřejné zdraví a životní prostředí na Ukrajině i mimo ni a popsal situaci jako „zcela mimo kontrolu“.

„Máte daný seznam věcí, které by se nikdy neměly dít v žádném jaderném zařízení,“ řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii a dodal, že nikdo netuší, co se v jaderné elektrárně aktuálně odehrává. 

Zatímco Grossi navrhl kontrolní misi do elektrárny, Ukrajina tuto iniciativu blokuje a ještě v červnu paradoxně tvrdila, že jakákoli návštěva by legitimizovala přítomnost Ruska v této zemi.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání