DomůZahraniční zprávyBritské lodě již nebudou moci do francouzských přístavů

Britské lodě již nebudou moci do francouzských přístavů

Spor mezi Francií a Velkou Británií graduje. Britské lodě již nebudou moci do francouzských přístavů. vykládky zboží jsou problematické.

Britské lodě již nebudou moci vykládat své zboží ve francouzských přístavech, prohlásil státní tajemník při francouzském ministerstvu zahraničí Clément Beaune, když mluvil o opatřeních v reakci na nedodržování Velkou Británií dohody o poskytnutí licencí francouzským rybářům.

„Pro britská plavidla, jež tu chtějí vyložit své ryby, svůj úlovek v našich přístavech, bude konec, s jistými výjimkami. Všechny naše francouzské přístavy nebudou nyní přístupné pro britské lodě,“ řekl Beaune ve vysílání televize Cnews.

Dodal, že Francie ponechá britským lodím přísně omezený počet přístavů, tři nebo čtyři.

„Budeme také konat pravidelné kontroly, celní, veterinářské, prověrky britských lodí na moři. Žádná tolerance, žádné nadržování,“ zdůraznil státní tajemník.

Kontroly byly podle jeho slov zahájeny již tuto noc. Také sdělil, že Francie hodlá kontrolovat nákladní auta s britskou produkcí, jež přijíždějí z Velké Británie anebo se do ní vydávají.

„Není možná atmosféra důvěry s partnerem, který nedodržuje pravidla,“ zdůraznil Beaune.

Ministryně pro námořní záležitosti Annick Girardin sdělila, že francouzské úřady zorganizovaly doprovod do přístavu Le Havre britské lodi, která lovila ryby u severního pobřeží Francie bez licence. Další britská rybářská loď se nepodřídila požadavku úřadů a byla pokutována.

Francie učinila ve středu prohlášení, že 2. listopadu zveřejní první sankce proti Velké Británii za nedodržení dohody ohledně licencí pro francouzské rybáře.

Zástupce britské vlády označil akce Francie za „špatné a neúměrné,“ které „se nedají očekávat od nejbližšího spojence a partnera“. Kroky, kterými pohrozila Paříž, jsou podle jeho slov neslučitelné s dohodou o obchodu a spolupráci a také s mezinárodním právem.

„Britské ministerstvo životního prostředí koncem září informovalo, že 1 700 lodí z EU dostalo licenci na lov ryb v britských vodách, z toho 117 licencí dostaly lodě EU na průmyslový lov v britských vodách v pásmu 6-12 mořských mil. Délka lodí nesměla překročit 12 metrů. Na ministerstvu řekli, že 35 kratších lodí nemělo příslušné papíry na lov v tomto pásmu. Ministerstvo vydalo francouzským rybářům pouze 12 licencí po posouzení 47 žádostí,“ uvedla dnes redakce zahraničního portálu snews.com, která o tom informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.