DomůZahraniční zprávyBojovníci proti očkování si musí vybrat mezi vakcínou a smrtí, sdělil maďarský...

Bojovníci proti očkování si musí vybrat mezi vakcínou a smrtí, sdělil maďarský premiér Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že odpůrci očkování si musí vybrat, zda se nechají naočkovat proti koronaviru, nebo zemřou.

Premiér Orbán to uvedl v éteru rozhlasové stanice Kossuth.

„Nakonec se budou muset nechat očkovat všichni; i antivaxeři si uvědomí, že se buď nechají naočkovat, nebo zemřou. Proto vyzývám všechny, aby využili této příležitosti (nechat se naočkovat; pozn. red.),“ řekl premiér v rozhlasové stanici Kossuth. Jeho slova citoval úřad vlády.

Orbán poznamenal, že Maďarsko je podle virologů „až po uši“ ve čtvrté vlně covidu-19. „To nejtěžší nás teprve čeká,“ zdůraznil maďarský premiér.

Podle něj občané, kteří nejsou očkováni, představují nebezpečí nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Pokud by se nechali očkovat všichni, čtvrtá vlna covidu-19 by v Maďarsku nebyla, nebo „by byla podobná spíše na malou“, upozornil Orbán.

„Třetí očkování je oprávněné. Nemohu říct nic víc kromě toho, že jsem dostal třetí dávku po druhém očkování. Zatím jsem se virem nenakazil, ale pokud bych se i nakazil, doufám, že mě to neskolí,“ poznamenal premiér.

Mluvčí maďarské vlády Gergely Gulyás v předvečer uvedl, že úřady od 20. listopadu zavádějí povinné nošení roušek v uzavřených prostorách v souvislosti s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem. V posledních týdnech se v Maďarsku zvýšil počet případů covidu-19. Podle WHO bylo v zemi zjištěno více než 987 000 případů a více než 32 600 lidí zemřelo.

Zhoršování situace v Evropě

Koronavirová situace se v Evropě horší. V reakci na to vyhlásil rakouský kancléř Alexander Schallenberg v zemi zavedení povinného očkování proti koronaviru od 1. února 2022 a také zavedení národního lockdownu od pondělka maximálně na 20 dní. Od 15. listopadu v Rakousku platí lockdown pro nenaočkované osoby. Nicméně se epidemiologická situace stálé zhoršuje, denní přírůstky onemocnění lámou rekordy, jednotkám intenzivní péče hrozí zaplnění pacienty s covidem-19.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl aktuálně hostem pořadu Nový den na CNN Prima News.
Vyjádřil se k epidemické situaci a k tomu, jak se k tomu staví Češi. Varoval, že nelze vyloučit lockdown.

„Co se týče situace v Německu, pak ani tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn nevyloučil možnost zavedení národního lockdownu. V posledních týdnech je výskyt onemocnění covid-19 v Německu nejvyšší za celou dobu pandemie. Za posledních 24 hodin v zemi přibylo 50 tisíc případů, ale úmrtnost zatím nedosahuje předchozích vrcholů,“ uvedla dnes zahraniční redakce portálu snews.com, která o koronavirové situaci v Maďarsku informovala.

„Situace je stále vážná, vážnější než minulý týden, trend se nezlomil. Během posledních čtyř týdnů nemocnost (zaznamenávaná denně) pětkrát stoupla a dosáhla rekordu. Následně pozorujeme vysokou zaplněnost jednotek intenzivní péče a úmrtnost,“ uvedl.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.

Nedaleko Golčova Jeníkova srazil vlak člověka, dalšího na Teplicku

Nehody na železnicích v neděli zaměstnaly záchranné složky. Vlak srazil člověka v kolejiště u Golčova Jeníkova, na Teplicku i v Karviné.