Joe Biden, prezident USA. Zdroj: Wikimedia Commons.

Prezident USA Joe Biden vydal nařízení, které zahajuje odtajnění dalších materiálů, které mají vztah k teroristickým útokům z 11. září.

„V předvečer 20. výročí 11. září si americký lid zaslouží právo mít úplnější představu o tom, co vědí úřady o těchto útocích… Je kriticky důležité, aby vláda Spojených států zajistila maximální transparentnost a zachovalo tajnost jen v jednotlivých a zvláštních případech,“ uvádí se v nařízení.

Prezident Biden nařídil generálnímu prokurátorovi USA Merricku Garlandovi, ministerstvu spravedlnosti a dalším zúčastněným resortům, aby zrevidovaly sbírku dokumentů a zveřejnily odtajněné údaje v průběhu šesti měsíců.

„Podepsal jsem dnes výnos, který předepisuje Ministerstvu spravedlnosti USA a jiným zúčastněným resortům, aby kontrolovaly odtajnění dokumentů týkajících se vyšetřování FBI událostí z 11. září. Výnos obsahuje požadavek na generálníhoprokurátora, aby zveřejnil odtajněné dokumenty v průběhu příštích šesti měsíců,“ prohlásil prezident USA, jehož slova citoval Bílý dům.

Hlava státu zdůraznila, že kdy nastoupila do úřadu prezidenta USA, převzala závazek zajistit transparentnost procesu odtajňování dokumentů o útocích spáchaných teroristy před dvaceti lety. „V předvečer 20. výročí této tragické události plním převzatý závazek,“ podotkl Biden.

Odtajnění materiálů vyšetřování bylo jedním z předvolebních slibů Joea Bidena, kterému připomněli příbuzní obětí tragédie v předvečer jejího 20. výročí.

Příbuzní zahynulých dříve prohlásili, že vystoupí proti účasti Bidena na akcích věnovaných výročí teroristických útoků, neodtajní-li dokumenty, které by mohly podle jejich názoru vrhnout světlo na podíl úřadů Saudské Arábie na událostech z 11. září.

„Saúdskými občany bylo 15 z 19 lidí, kteří 11. září roku 2001 zaútočili v unesených dopravních letounech na Dvojčata WTC v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Další unesené letadlo spadlo na pole ve státě Pensylvánie. Oběťmi teroristických útoků, za nimiž stála skupina Al Káida, se staly asi tři tisíce lidí,“ doplnila k tématu závěrem zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

Komentář


Réunion
: Nevím, co ten Biden blbne, když je známo, že zničení dvojčat dlouho připravovala jejich tajná služba – takže zveřejní útržky nebo rovnou lži, falsa… Dvojčata spadla, aby USA mohly masivně investovat do „boje“ proti terorismu. Perl Harbor byla také blámáž, aby USA mohly vstoupit do války a lidi to skousli. Nevěřit. Nevěřit…. a s fašistickým genetickým odpadem napřímo jen argumentačně nediskutovat, pokud nemáme min. 1 promile, nebo nemáme malého oného.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza