Joe Biden, prezident USA. Zdroj: Wikimedia Commons.

Americké zpravodajské společenství (United States Intelligence Community) dokončilo 90denní vyšetřování týkající se původu koronaviru.

Následně zveřejnilo odtajněné výňatky ze zprávy pro amerického prezidenta Joeho Bidena.

„Americké zpravodajské společenství dokázalo dosáhnout široké shody v řadě klíčových otázek. Věříme, že virus (covid-19) nebyl vyvinut jako biologická zbraň. I většina agentur s nízkou jistotou věří, že SARS-CoV-2 pravděpodobně nebyl vytvořen pomocí genetického inženýrství,“ uvádí se ve zprávě, která byla zveřejněna na webových stránkách kanceláře ředitele americké národní zpravodajské služby.

Podrobnosti o dané zprávě a výňatcích se objevily také na twitterovém účtu Andrewa Solendera. Ten pracuje jako vrchní reportér Forbes. Dotyčný se snažil v krátkosti shrnout veškerá důležitá zjištění.

Shrnutí: Americké zpravodajské společenství se domnívá, že koronavirus nebyl „vyvinut jako biologická zbraň“. Hodnocení „nízké důvěry“ od většiny agentur – „pravděpodobně to nebylo geneticky upraveno“. Čínští představitelé o viru před jeho prvotním vypuknutím nevěděli,“ uvádí dotyčný.

K věci se vyslovil také americký prezident Joe Biden.

Ten uvedl, že jeho administrativa udělá všechno možné pro to, aby zjistila původ této nákazy. Americký prezident také poznamenal, že Washington bude spolupracovat se svými partnery po celém světě, aby učinili nátlak na Čínskou lidovou republiku. Biden chce totiž přimět Peking k tomu, aby sdělil potřebné informace a údaje ze začátku pandemie a zajistil plnou transparentnost.

Wuchanský institut: Koronavirus jsme nevytvořili

O původu covidu-19 se spekuluje již dlouho. K věci se v červenci znovu vyslovil Wuchanský institut virologie, který uvedl, že nikdy nesyntetizoval, uměle nevytvářel a nedopustil únik koronaviru. Prohlásil to ředitel Wuchanské národní laboratoře biologické bezpečnosti, vědecký pracovník institutu Yuan Zhiming.

Od začátku vypuknutí koronaviru ve Wu-chanu na konci prosince 2019 se v médiích opakovaně objevovaly různé verze, že covid-19 mohl uniknout z laboratoře Wuchanského institutu virologie. Experti Světové zdravotnické organizace v březnu letošního roku navštívili tuto instituci, včetně maximálně izolované laboratoře BSL-4, se kterou jsou spojeny fámy o úniku viru nebo jeho možném umělém původu.

„Do 31. prosince 2019 Wuchanský institut virologie nezkoumal a nesetkal se s covidem-19. Wuchanský institut virologie nikdy nesyntetizoval, nevytvářel nebo nedopustil únik covidu-19. Za třetí ani jeden pracovník nebo student institutu se dodnes nenakazil covidem-19,“ oznámil na brífinku Yuan Zhiming.

Zdůraznil také, že neexistuje žádný důkaz, který by potvrdil umělý původ viru nebo jeho únik z laboratoře. Uvedla zahraniční redakce portálu sputniknews.com s odkazem na zahraniční zdroje.

„Mezi vědci panuje shoda, že covid-19 má přírodní původ. Experti zveřejnili prohlášení, ve kterém se uvádí, že v současné chvíli neexistuje žádný důkaz, který by mohl podpořit teorii o umělém původu covidu-19 nebo jeho úniku z laboratoře,“ uzavřel.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza