Zakázané město: za závojem tajemství sídla synů nebes

Publikuje: Nikola Macáková — 24. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Zakázané město: za závojem tajemství sídla synů nebes

Nejrozlehlejší palác, jeden ze středověkých divů světa, největší dřevěná stavba na Zemi. Zakázané město v Pekingu.

Zakázané město v Pekingu se pyšní řadou rekordů a dodnes jej opřádá mnoho legend, i když ne všechny se zakládají na pravdě. Přestože sloužilo jako přísně střežené sídlo císařů po mnoho staletí, jeho původ a význam jsou stále předmětem zvědavosti a fascinace.

Nejrozlehlejší palác, jeden ze středověkých divů světa, největší dřevěná stavba na Zemi. Zakázané město v Pekingu se pyšní řadou rekordů a dodnes jej opřádá mnoho legend, i když ne všechny se zakládají na pravdě,“ píše k tématu časopis 100+1 zahraničních zajímavostí z vydavatelství Extra Publishing.

Zakázané město, či jinak nazývaný Císařský palác, je historickým komplexem ležícím v samém srdci Pekingu. Toto mistrovské dílo architektury je nejen symbolem císařské moci a velkoleposti, ale i svědkem proměn a intrik čínské historie. Jeho zakázaný charakter v minulosti dodával mystičnost a vzrušení, neboť jeho brány byly pro většinu obyčejných lidí nepřístupné.

Kořeny Zakázaného města sahají do 15. století, konkrétně do doby vlády císaře Jung-le. Původně nebylo tím velkolepým komplexem, jak ho známe dnes. Bylo však právě za jeho vlády, že Zakázané město získalo svou charakteristickou podobu a rozměry. Legenda o zakladateli a architektovi, kterým byl Žuan An (dříve známý jako Nguyen An), dodává příběhu do hloubky. Žuan An, mladý a talentovaný architekt z Vietnamu, byl přiveden do Číny poté, co se stal zajatcem. Tento osudový okamžik ho spojil s císařem Jung-le a položil základ budoucího Zakázaného města.

Sv. chrám zakázaného města. Čína – Peking. Zdroj: christels ze služby PixaBay

Císař Jung-le, známý také jako Ču Ti, měl ambice vybudovat sídlo, které by odrazilo nebeský pořádek a jeho moc. Žuan An byl pověřen tímto úkolem, ačkoli mu byla některá práva a možnosti odepřena kvůli jeho postavení eunucha. Přesto překonal veškerá očekávání a vybudoval monumentální palácový komplex s ohromující architektonickou krásou.

Symbolika Zakázaného města je hluboce zakořeněna v čínské kultuře a filozofii. Celý komplex byl navržen tak, aby odrážel koncept nebeské hierarchie a císařské moci. Stavby, nádvoří a dokonce i drobnosti byly pečlivě promyšleny a umístěny podle přesných pravidel fungování vesmíru. Každý krok v Zakázaném městě odkrývá vědomosti, víru a ctižádost císařských vládců.

I přes jeho velikost a význam však Zakázané město nezůstalo nedotčeno průchodem času a historickými událostmi. Po celá staletí bylo svědkem intrik dvorských intrik, politických zvratů a proměn dynastií. Od jeho vzniku bylo svědkem mnoha císařských vládců a změn v politickém klimatu Číny.

Dnes je Zakázané město jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí v Číně, přitahujících návštěvníky z celého světa. Navzdory jeho původnímu zakázanému charakteru se dnes mohou lidé procházet historickými uličkami, obdivovat nádhernou architekturu a ponořit se do hlubin čínské historie.

Zakázané město je živým svědectvím minulosti, symboliky a mistrovství architektury. Skrývá nejen krásu a eleganci císařského dvora, ale i složité vrstvy příběhů a legend, které tvoří jeho kořeny. Je to místo, které nabízí pohled do dávné minulosti a umožňuje nám lépe pochopit bohatství čínské kultury a dědictví.

Nyní se vraťme ještě k souvisejícímu tématu draci, lvi i létající opice: symbolika a barevnost zakázaného města

Symbolika a barevnost Zakázaného města jsou stejně fascinující jako jeho architektura a historie. Tyto prvky nejen zvýrazňují jeho krásu, ale také odhalují hluboký význam a posvátnost místa.

Nejrozlehlejší palác, jeden ze středověkých divů světa, největší dřevěná stavba na Zemi. Zakázané město v Pekingu. Zdroj: xiaoxiao1999 ze služby Pixabay

Kromě architektonické krásy skýtá Zakázané město bohatou symboliku, která odráží císařskou moc, duchovní víru a kosmický řád. Jedním z nejčastějších a nejvýznamnějších symbolů je císařský drak. Tento mýtický tvor je přítomen v mnoha částech komplexu, zdobí střechy, schodiště a budovy. Drak symbolizuje sílu, moudrost a císařskou autoritu. Spolu s fénixy, kteří reprezentují císařovny, tvoří tato mytologická zvířata důležitou součást symboliky Zakázaného města.

Jedinečná symbolika Zakázaného města je patrná i ve více než desítkách mytologických zvířat, která zdobí jeho stavby. Například v síni Nejvyšší harmonie vás překvapí devět zvířat – drak, fénix, lev, kůň, mořský koník, drak podobající se lvu, drak podobající se rybě, drak podobající se býku a létající opice. Každé z těchto zvířat má svůj specifický význam a symboliku, která odkazuje na různé aspekty císařské moci, štěstí a prosperity.

Čínská kultura – draci, lvi i létající opice: symbolika a barevnost zakázaného města. Zdroj: Peggy_Marco ze služby PixaBay

Barevnost Zakázaného města je dalším fascinujícím prvkem. Nejvýznamnější barvou je bezesporu žlutá, považovaná za císařskou a posvátnou. Žlutá barva zdobí palácové střechy a mnoho dekorací. V minulosti byla tato barva vyhrazena pouze císařům a jejich rodinám, což zdůrazňovalo jejich výjimečné postavení a moc.

Další důležité barvy jsou červená a zelená. Červená symbolizuje štěstí, bohatství a moc. Tato barva je hojně použita na okenních rámech a vnějších sloupech Zakázaného města. Zelená zase znamená růst a obnovu a je přítomna na některých střešních taškách a dekoracích.

Čínská kultura – lev před chrámem: symbolika a barevnost zakázaného města. Zdroj: xiaoxiao1999 ze služby Pixabay.

V prosinci roku 1420 bylo Zakázané město oficiálně dokončeno. Žuan An, vrchní architekt, mohl konečně oddechnout. Císař byl spokojený a místo neslo symboliku a posvátnost, kterou si císař přál. Za tímto dokonalým dílem však stojí nejen sláva, ale i mnoho obětí. Desítky tisíc pracovníků při stavbě zemřely buď přímo v průběhu prací, nebo na následky hladu a nemocí. Stavba byla náročná nejen na lidské životy, ale také na státní pokladnici, což ukazuje na obrovský význam a vážnost, kterou Zakázané město pro císaře neslo,“ dodává časopis 100+1 zahraničních zajímavostí, který se tématu zakázaného města rovněž věnoval.

Použité zdroje: 100+1 zahraničních zajímavostí, redakční informace a zdroje
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu