Bájný pouštní červ, známý také jako písečný červ, je dlouhá a silná legenda, která se objevuje v různých kulturách a mýtech po celém světě.
„Podle legendy se jedná o obřího červa, který žije v poušti a je schopen pohybovat se pod pískem, rychle se pohybovat a zaútočit na lidi a zvířata,“ uvádí k tématu Wikipedia.
Nicméně, z vědeckého hlediska neexistuje žádný důkaz o existenci takového bájně velkého pouštního červa. Některé příběhy a popisy se pravděpodobně zakládají na pozorováních skutečných živočichů, jako jsou hadi, leguáni nebo jiní dravci, kteří mohou být viděni v pouštních oblastech a pohybovat se pod pískem. Nicméně, žádný obří červ, který by se pohyboval pod pískem a ohrožoval lidi nebo zvířata, nebyl vědecky doložen nebo potvrzen.
Je možné, že legendy o bájné existenci pouštního červa vznikly z nejasných pozorování, mýtů, pověr nebo příběhů, které byly vyprávěny z generace na generaci. Tento druh folklóru a pověr stále existuje v některých částech světa a fascinuje lidi svou záhadností a mystériem. Nicméně, z vědeckého hlediska neexistují žádné důkazy o skutečné existenci obřího pouštního červa, a tak se jedná spíše o legendu než o realitu.
Češi na stopě
Olgoj chorchoj fascinuje nejen zoology, ale také milovníky konspirací a záhad. Do Mongolska se vypravilo hned několik expedic, žádná však neuspěla. „V roce 1990 se po stopách pouštního červa vydala i česká výprava vedená Ivem Mackerlem. Měli s sebou nejen fotografa, ale také lékaře, a doufali, že by konečně mohli přijít na to, jak to s bájným červem je,“ píše k tématu web zajimavaevropa.cz.
Při putování se mezi místními dozvěděli, že před pár lety zde Olgoj chorchoj skutečně zaútočil.
„Údajně vlezl do stanu, kde si hrálo malé dítě – to na něj sáhlo, což jej stálo život. Jenže této historce se stěží dalo věřit jen na základě vyprávění vesničanů, z nich ani nikdo nemohl poskytnout nějaké očité svědectví. Prozradili však, že červ se podezřele často vyskytuje na místech, kde roste podivná bylina gojo. Ta vypadá jako doutník a podle všeho obsahuje nějakou dosud neznámou drogu, jejíž vyšší dávka by mohla způsobit smrt. Právě ta by mohla být červem využita ke tvorbě jedovatých šťáv,“ uvádí web.
Artefakty, které vám nedají spát: panenka Anabelle, dubová postel a další
Při pátrání tým narazil také na starého šamana, který je varoval předtím, že tvor, kterého hledají, je zlá a temná síla, nikoliv obluda z masa a kostí. Provokování červa by prý mohlo vyvolat těžkou kletbu. Muži sice varování nevěřili, ale poté, co se jim začal zhoršovat zdravotní stav a po těle se jim začaly objevovat podivné krvavé podlitiny, museli uznat, že něco není v pořádku. Expedice tedy musela být předčasně ukončena.