Bájný pouštní červ fascinuje i děsí dodnes. Na stopě mu byla i česká výprava

Publikuje: Nikola Macáková — 24. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Bájný pouštní červ fascinuje i děsí dodnes. Na stopě mu byla i česká výprava

Bájný pouštní červ, známý také jako písečný červ, je dlouhá a silná legenda, která se objevuje v různých kulturách a mýtech po celém světě.

Podle legendy se jedná o obřího červa, který žije v poušti a je schopen pohybovat se pod pískem, rychle se pohybovat a zaútočit na lidi a zvířata,“ uvádí k tématu Wikipedia.

Nicméně, z vědeckého hlediska neexistuje žádný důkaz o existenci takového bájně velkého pouštního červa. Některé příběhy a popisy se pravděpodobně zakládají na pozorováních skutečných živočichů, jako jsou hadi, leguáni nebo jiní dravci, kteří mohou být viděni v pouštních oblastech a pohybovat se pod pískem. Nicméně, žádný obří červ, který by se pohyboval pod pískem a ohrožoval lidi nebo zvířata, nebyl vědecky doložen nebo potvrzen.

Graffiti, 2009. Zdroj: V. Vizu / CC BY-SA 3.0

Je možné, že legendy o bájné existenci pouštního červa vznikly z nejasných pozorování, mýtů, pověr nebo příběhů, které byly vyprávěny z generace na generaci. Tento druh folklóru a pověr stále existuje v některých částech světa a fascinuje lidi svou záhadností a mystériem. Nicméně, z vědeckého hlediska neexistují žádné důkazy o skutečné existenci obřího pouštního červa, a tak se jedná spíše o legendu než o realitu.

Češi na stopě

Olgoj chorchoj fascinuje nejen zoology, ale také milovníky konspirací a záhad. Do Mongolska se vypravilo hned několik expedic, žádná však neuspěla. „V roce 1990 se po stopách pouštního červa vydala i česká výprava vedená Ivem Mackerlem. Měli s sebou nejen fotografa, ale také lékaře, a doufali, že by konečně mohli přijít na to, jak to s bájným červem je,“ píše k tématu web zajimavaevropa.cz.

Při putování se mezi místními dozvěděli, že před pár lety zde Olgoj chorchoj skutečně zaútočil.

Údajně vlezl do stanu, kde si hrálo malé dítě – to na něj sáhlo, což jej stálo život. Jenže této historce se stěží dalo věřit jen na základě vyprávění vesničanů, z nich ani nikdo nemohl poskytnout nějaké očité svědectví. Prozradili však, že červ se podezřele často vyskytuje na místech, kde roste podivná bylina gojo. Ta vypadá jako doutník a podle všeho obsahuje nějakou dosud neznámou drogu, jejíž vyšší dávka by mohla způsobit smrt. Právě ta by mohla být červem využita ke tvorbě jedovatých šťáv,“ uvádí web.

DŘÍVE JSME PSALI:

Artefakty, které vám nedají spát: panenka Anabelle, dubová postel a další

Nikola Macáková — 11. 03. 2023
Také máte rádi různé záhady, fikce a tajemství? Věříte různým konspiracím a nedají vám spát záhadné příběhy?

Při pátrání tým narazil také na starého šamana, který je varoval předtím, že tvor, kterého hledají, je zlá a temná síla, nikoliv obluda z masa a kostí. Provokování červa by prý mohlo vyvolat těžkou kletbu. Muži sice varování nevěřili, ale poté, co se jim začal zhoršovat zdravotní stav a po těle se jim začaly objevovat podivné krvavé podlitiny, museli uznat, že něco není v pořádku. Expedice tedy musela být předčasně ukončena.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, Wikipedia (Olgoj chorchoj) a Wikipedia (Píseční červi Duny)
(redakční text)

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu