8.2 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůVálka na UkrajiněZelenskyj říká, že je připraven mluvit s Putinem

Zelenskyj říká, že je připraven mluvit s Putinem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj zopakoval nabídku na přímé rozhovory se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. 

Stažení Ruska z Ukrajiny by mělo být výchozím bodem pro jakékoli diskuse mezi oběma vůdci, řekl Zelenskyj italské televizi RAI 1. Informace dnes zveřejnil portál theguardian.com s odkazem na agenturu Reuters.

„Jako prezident jsem připraven mluvit s Putinem, ale pouze s ním! Bez jeho prostředníků. A v rámci dialogu, ne ultimát,“ uvedl Zelenskyj a konstatoval, že Ukrajina a Rusko nevedly osobní rozhovory od 29. března. Agentura Interfax citovala hlavního moskevského vyjednavače Vladimira Medinského, který řekl, že mírové rozhovory se konají na dálku.

Zelenskyj také vyloučil návrhy, že by Ukrajina měla učinit nějaké ústupky v zájmu zajištění mírové dohody, která by Putinovi umožnila zachovat si tvář, a dodal, že Ukrajina nebude dělat kompromisy ohledně své územní celistvosti.

„Vystupte z tohoto území, které jste obsadili od 24. února. To je první jasný krok k tomu, abychom mluvili o čemkoliv,“ dodal Zelenskyj.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ