Víkendové útoky v Záporoží. Útočníci si „zahrávají s ohněm,“ uvedl Rafael Mariano Grossi

Publikuje: Nikola Macáková — 20. 11. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Víkendové útoky v Záporoží. Útočníci si „zahrávají s ohněm,“ uvedl Rafael Mariano Grossi

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes odsoudila útoky na Ruskem kontrolovanou jadernou elektrárnu Záporoží.

Její generální ředitel uvedl na sociální síti, že ti, kdo jsou zodpovědní za silné výbuchy v oblasti ukrajinského Záporoží v sobotu večer a v neděli ráno, si „zahrávají s ohněm.“

Manažeři řekli odborníkům MAAE v elektrárně, že došlo k poškození některých budov, systémů a zařízení, ale „žádný z nich zatím“ nebyl kriticky ohrožen pro bezpečnost a zabezpečení.

Nutno zmínit, že ukrajinský provozovatel záporožské jaderné elektrárny tvrdí, že za ostřelováním v sobotu večer a v neděli 20 listopadu ráno stály ruské síly, což je v rozporu s tvrzením Moskvy, že útok přišel z Ukrajiny. Jaderná energetická společnost Energoatom uvedla na Telegramu, že došlo k nejméně 12 zásahům na infrastrukturní zařízení elektrárny.

Zprávy od našeho týmu včera a dnes ráno jsou mimořádně znepokojující. Na místě této velké jaderné elektrárny došlo k několika výbuchům, což je zcela nepřijatelné,“ uvedl v tiskové zprávě Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE.

Ať už za tím stojí kdokoliv, musí to okamžitě skončit a zastavit! Jak už jsem řekl mnohokrát, zahráváte si s ohněm!“ dodal šéf MAAE.

DŘÍVE JSME PSALI:

MAAE žádá Rusko o vysvětlení, proč byl zadržen ředitel jaderné elektrárny Záporoží

Nikola Macáková — 01. 10. 2022
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) požádala ruské úřady o vysvětlení, proč byl zadržen generální ředitel JE Záporoží.

Generální ředitel znovu vyzval obě strany konfliktu, aby se co nejdříve dohodly a vyhlásily kolem ZNPP zónu jaderné bezpečnosti a zabezpečení. V posledních měsících se zapojil do intenzivních konzultací s Ukrajinou a Ruskem o vytvoření takové zóny, ale zatím bez dohody.

Nevzdávám se, dokud se tato zóna nestane realitou. Jak ukazuje pokračující zjevné ostřelování, je to potřeba více než kdy jindy,“ zdůraznil Grossi.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání