10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůVálka na UkrajiněVíce než 2 miliony žen a dětí z Ukrajiny našli útočiště v...

Více než 2 miliony žen a dětí z Ukrajiny našli útočiště v Polsku. Těhotné Ukrajinky žádají potraty

Více než 2 miliony lidí z Ukrajiny mají aktuálně útočiště v Polsku od začátku války v únoru. Drtivá většina z nich jsou ženy s dětmi.

Zatímco obě země sdílejí historii, kulturu a hranice, přístup žen k reprodukční zdravotní péči je radikálně odlišný.

Oxana Lytvynenko, ukrajinská aktivistka za reprodukční práva, která žije v Polsku již 16 let a od začátku války pomáhá uprchlíkům v místních přijímacích místech, říká, že některé ženy nemají tušení, že jejich přístup ke službám reprodukční zdravotní péče zmizí po překročení hranice.

„Je to velmi těžké, protože nechcete znovu traumatizovat tyto ženy hned poté, co jsou tak šťastné, že jsou opět v bezpečí. Nepřipadá mi to jako ten správný okamžik říct jim pravdu,“ uvedla Oxana Lytvynenko.

Lytvynenko také říká, že se setkala se ženami na hranicích, které ji požádaly, aby jim pomohla získat přístup k lékům k ukončení těhotenství. 

O skutečnosti, že z válkou zasažené Ukrajiny prchají stovky těhotných žen, které jsou natolik vystrašené, že neví, co bude nebo dokonce jsou aktuálně sami, protože v těžkých bojích přišli na Ukrajině o své muže a vůbec netuší, co si sami počnou s malým potomkem, je šílené a pravděpodobně málo kdo si to dokáže v civilizované zemi představit. 

I toto jsou reálné následky války na Ukrajině…

Mnoho takto vyděšených a vystrašených těhotných mladých žen se proto uchyluje k nejrůznějším radikálním řešením, jako jsou žádosti o léky, které přeruší těhotenství nebo žádají místní lékaře o provedení potratu. S tím to faktem se nesetkala pouze zmiňovaná aktivistka Oxana, která působí v sousedím Polsku, ale také dobrovolníci a dobrovolnice, kteří přijímají uprchlíkům v uprchlických centrech v České republice.

Námi oslovená dobrovolnice paní Jana, která pomáhá a pracuje v jednom z přijímacích míst v České republice redakci serveru UdálostiExtra.cz uvedla „tyto ženy, které k nám přicházení, neví kudy – kam, jsou opravdu „vynervované“ a na pokraji svých sil a proto se uchylují i k těmto věcem, jako je například ukončení těhotenství. Sama jsem byla svědkem toho jak mladá nastávající maminka z Ukrajiny v pokročilém stádiu těhotenství se před námi zhroutila, žadonila o podání léků, které by ukončili její těhotenství, což pochopitelně nebylo možné, následně se psychicky zhroutila a museli jsme zavolat lékaře, který ji následně sanitkou převezl do nemocnice, kde zůstala mladá žena hospitalizována. Její psychický stav byl hodně skutečně hodně špatný, dodala paní Jana.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ