Téměř polovina ukrajinské elektrické sítě je stále poškozena

AKTUALIZOVÁNO
Publikuje: Nikola Macáková — 01. 12. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Téměř polovina ukrajinské elektrické sítě je stále poškozena

Privátní energetická společnost na Ukrajině uvedla, že 40% infrastruktury země je poškozeno. Ruské útoky se nadále zintenzivňují.

Miliony lidí jsou od října bez nebo s přerušovanou elektřinou, protože Rusko se zaměřilo na ukrajinský energetický systém. Ruské raketové útoky, které denně poškozují Ukrajinu se zaměřují také, kromě zmiňované infrastruktury na civilní cíle, kterými jsou obytné budovy, školy ale bohužel i místní zdravotnická zařízení.

Rusko zničilo 40% ukrajinského energetického systému teroristickými raketovými útoky. Desítky pracovníků v energetice byly zabity a zraněny,“ uvedla společnost DTEK v prohlášení na sociálních sítích.

Elektrotechnici dělají vše, co je možné a nemožné, aby stabilizovali situaci ohledně dodávek energie,“ uvedla společnost na sociální síti.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ruské útoky na Ukrajině. Lidé používají plynové láhve či generátory

Nikola Macáková — 30. 11. 2022
Díky dalším ruským útokům na infrastrukturu a také civilní cíle umírali další lidé. Několik lidí bylo zraněno.

Podle úřadů bylo v úterý potvrzeno, že zemřelo devět lidí, protože se zvýšil počet incidentů, kdy se Ukrajinci snaží najít alternativní zdroje energie, včetně generátorů a plynových lahví, které mohou být nebezpečné.

Aktualizováno:

Ve čtvrtek 1. prosince, provedli ruští vojáci další ostřelování energetických podniků DTEK Energy.

V důsledku nepřátelského útoku byli zraněni dva energetičtí inženýři. Byla jim okamžitě poskytnuta nezbytná pomoc a převezeni do nemocnice. Aktuálně jsou oba zaměstnanci mimo ohrožení života,“ uvedla společnost v oficiálním prohlášení.

Po dokončení ostřelování budou energetičtí inženýři schopni posoudit stupeň poškození zařízení a infrastruktury podniku a okamžitě začít odstraňovat následky útoku.

Z důvodu bezpečnosti jsou v zařízeních umístěni pouze kriticky potřební zaměstnanci, zbytek pracuje na dálku. Zaměstnanci soukromé ukrajinské energetické společnosti DTEK Energy nadále dělají vše, co je v jejich silách, aby udrželi spolehlivý provoz ukrajinského energetického systému tváří v tvář masivním nepřátelským útokům. Společnost synchronizuje své akce s NPC Ukrenergo,“ uvádí se ve zprávě.

Za poslední dva měsíce utrpěly energetické společnosti DTEK Energy již 16 teroristických útoků ze strany Ruska. V důsledku toho bylo zraněno 24 pracovníků v energetice, 3 zemřeli. Oběti byly také mezi záchranáři a dodavateli.

V první zimní den je na Ukrajině bez proudu šest milionů lidí

Zatímco se Ukrajinci probouzejí do prvního zimního dne, téměř 6 milionů lidí ve většině ukrajinských regionů je bez elektřiny, řekl ve středu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ve středu ukrajinská státní záchranná služba uvedla, že při požárech zahynulo devět lidí poté, co porušili bezpečnostní pravidla ve snaze vytápět své domovy po ruských útocích na elektrárny.

Jen za poslední den bylo na Ukrajině 131 požárů, z toho 106 v obytném sektoru! Devět lidí zemřelo, osm bylo zraněno,“ uvedla ukrajinská záchranná služba.

Jak již bylo zmíněno ruské raketové útoky se nezaměřují jen na vojenské cíle či zmiňovanou infrastrukturu, ale bohužel i na civilní objekty, bytové doma a podobně. Za toto „zvěrstvo“, které ruští okupanti páchají na svobodné Ukrajě, je Rusko právem označováno za teroristický stát.

K dnešnímu večeru (t.j., 30. listopadu) je ve většině regionů naší země a v Kyjevě odpojeno od elektřiny asi 6 milionů odběratelů.

Situace zůstává velmi obtížná v hlavním městě, stejně jako v regionech Kyjev, Vinnytsia, Lvov, Oděsa, Chmelnyckyj a Čerkasy,“ uvedl ve svém projevu prezident Zelenskyj.

Pracovníci v energetice a pracovníci veřejných služeb, všechny naše služby dělají vše pro to, aby stabilizovaly systém a poskytly lidem více energie na delší dobu. A chci ještě jednou zdůraznit: je velmi důležité, aby lidé pochopili, kdy a po jakou dobu zůstanou bez elektřiny,“ konstatoval.

To je odpovědností jak samotných energetických společností, tak místních orgánů. Lidé mají právo to vědět. A do té míry, do jaké je to nyní možné, by měla být zajištěna předvídatelnost života. Lidé vidí, že v sousedních domech nebo na blízkých ulicích jsou z nějakého důvodu pravidla týkající se světla odlišná. A měla by existovat spravedlnost a jasnost,“ doplnil ukrajinský prezident.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz, je v kostce zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání