Ruští vojáci v pondělí brzy ráno zaútočili na jadernou elektrárnu Pivdennoukrainsk

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 09. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Ruští vojáci v pondělí brzy ráno zaútočili na jadernou elektrárnu Pivdennoukrainsk

Ruští vojáci v pondělí brzy ráno zaútočili na jadernou elektrárnu Pivdennoukrainsk v jižním ukrajinském regionu Mykolajiv.

Podle dostupných informací, které aktuálně zveřejnil britský list The Guardian s odkazem na agenturu Reuters reaktory jaderné elektrárny nebyly poškozeny a fungují normálně, uvedla ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom.

K výbuchu došlo 300 metrů od reaktorů a poškodil budovy elektráren krátce po půlnoci, uvedl Energoatom ve svém oficiálním prohlášení. Útok také poškodil nedalekou vodní elektrárnu a přenosové vedení.

„V současné době jsou všechny tři energetické bloky PNPP (Jaderná elektrárna Pivdennoukrainsk) v provozu normálně. Naštěstí mezi zaměstnanci stanice nebyly žádné oběti. Zveřejnila dvě fotografie ukazující kráter, o kterém říká, že byl způsoben výbuchem. Na jednom z obrázků stál v kráteru muž, aby dal tušit jeho velikost,“ uvedl Energoatom.

V komentáři k útoku na aplikaci pro zasílání zpráv Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že útočníci chtěli znovu střílet, ale zapomněli, co je to jaderná elektrárna. Rusko ohrožuje celý svět. Musíme to zastavit, než bude příliš pozdě! Na ukrajinská obvinění nepřišla žádná okamžitá ruská reakce.

Další ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží – která je největší v Evropě a leží asi 250 km východně od lokality Mykolajiv byla zcela uzavřena počátkem tohoto měsíce kvůli ruskému ostřelování, což vyvolalo obavy z možné jaderné katastrofy.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ruské dělostřelectvo střílelo na ukrajinská města z jaderné elektrárny Záporoží

David Bárta — 29. 08. 2022
Aktuálně přinášíme nejnovější informace o průběhu válečného konfliktu na Ukrajině. Informace zveřejnil guvernér Oleksandr Starukh.

Rusko a Ukrajina se navzájem obviňují z ostřelování závodu Záporoží, který je držen ruskými silami, ale provozován ukrajinským personálem. Ostřelování poškodilo budovy a narušilo elektrické vedení.

Ruská armáda soustavně lže, manipuluje a zkresluje realitu v záporožské jaderné elektrárně tím, že šíří pouze ty informace o návštěvě mise MAAE, ze kterých by mohla mít prospěch. Šíří nadále  manipulativní a nepravdivé informace o této návštěvě.

Jaderný dozor OSN tento víkend uvedl, že jedno ze čtyř hlavních elektrických vedení v ruském jaderném zařízení Záporoží bylo opraveno a opět zásobuje elektrárnu elektřinou z ukrajinské sítě.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání