Rusko v pondělí ráno odpálilo na Ukrajinu vlnu střel s plochou dráhou letu

Publikuje: Nikola Macáková — 31. 10. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Rusko v pondělí ráno odpálilo na Ukrajinu vlnu střel s plochou dráhou letu

Regiony Ukrajiny se v pondělí ráno opět ocitly pod palbou ruských střel s plochou dráhou letu. Útok byl veden i na civilní obyvatelstvo.

Informace dnes dopoledne zveřejnil britský list The Guardian, jeho reportéři Luke Harding, Dan Sabbagh a Isobel Koshiw jsou na Ukrajině a přináší aktuální informace.

Rusko v pondělí ráno odpálilo vlnu střel s plochou dráhou letu na vodní přehrady a další kritickou infrastrukturu po celé Ukrajině, přičemž výbuchy byly hlášeny v blízkosti hlavního města Kyjeva a v nejméně 10 dalších městech a regionech,“ píše deník The Guardian.

Ukrajinské vzdušné velitelství uvedlo, že sestřelilo 44 z 50 nepřátelských raket,“ upřesnil britský reportér Luke Harding z  Guardianu.

Vyhlášen byl „vzdušný poplach“ na celé Ukrajině, platí od 7:24 místního času (6:24 SEČ). V Kyjevě se přitom dnes má uskutečnit společné jednání ministrů české a ukrajinské vlády, v čele s českým premiérem Petrem Fialou (ODS) a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Následkem útoků na kritickou infrastrukturu je část hlavního města bez energie. V některých čtvrtích nefunguje ani zásobování vodou,“ uvedl v krátkém komentáři starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ukrajina tvrdí, že Rusko stahuje své síly z oblasti Chersonu, Moskva to popírá

Nikola Macáková — 31. 10. 2022
Zatímco Ukrajina hlásí, že ruské síly se připravují na stažení svých jednotek z oblasti Chersonu. Moskva hlásí, že situace zůstává nezmě...

Ukrajinskou obranou však pronikli jiní. Guvernér Kyjeva Oleksiy Kuleba napsal na Telegramu, že masivní ostřelování v regionu poškodilo elektřinu a energetickou infrastrukturu. Obyvatelé by podle něj měli nouzové výpadky proudu zařídit. „V současné době je hlášena jedna oběť. Informace upřesňujeme,“ dodal a vyzval zároveň všechny, kterých se blackout netýká, aby elektřinu využívali šetrně.

Střely s plochou dráhou letu byly odpáleny z ruských letadel Tu-90 a T-60 letících severně od Kaspického moře a Rostovské oblasti. „Zasáhly cíle v Kyjevě, Záporoží a Charkovské oblasti, stejně jako v oblastech Mikolajiv, Lvov, Žytomyr, Kirovohrad a Černovice. Hyrdoelektrické elektrárny byly mezi cíli zasaženými Ruskem dnes ráno,“ uvedl na Facebooku Herman Haluščeno, ukrajinský ministra energetiky.

V prohlášení na Facebooku to Haluščenko popsal jako „další barbarský útok“ a dodal, že „elektrické rozvodny, vodní elektrárny a zařízení na výrobu tepla včetně civilních budov  byly zasaženy raketami„.

V důsledku toho byly zavedeny plánované částečné výpadky a nouzové výpadky v regionech Kyjev, Čerkasy, Záporoží, Čerkasy, Kyjev, Kirovohrad, Charkov, Záporoží a Poltava,“ doplnil Haluščenko.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz, je v kostce zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání