Oběti z masového hrobu Izium vykazují známky mučení, tvrdí Ukrajina

Publikuje: David Bárta — 17. 09. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Oběti z masového hrobu Izium vykazují známky mučení, tvrdí Ukrajina

Ukrajina aktuálně tvrdí, že některá z více než 440 těl nalezených pohřbených v lese měla svázané ruce za zády.

Ukrajinští představitelé uvedli na sociální síti, že některá těla vytažená z masového hrobu u nedávno dobytého města Izium vykazovala známky výrazného mučení.

Oleg Synegubov, regionální guvernér řekl, že některá z více než 440 těl pohřbených v lese poblíž severovýchodního města měla mimo jiné i svázané ruce za zády.

„Jsme na místě masového pohřbívání lidí, civilistů, kteří zde byli pohřbeni, a nyní, podle našich informací, mají všichni známky násilné smrti,“ řekl Synegubov na místě události.

„Každá skutečnost bude prošetřena a bude řádně a právně vyhodnocena,“ konstatoval guvernér.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer opět obvinil Rusko, že po objevení místa „zanechává všude smrt“. Přirovnal nález v oblasti, kterou tento týden znovu získaly ruské síly k předchozímu masovému zabíjení civilistů ve městech Buča u Kyjeva a Mariupolu. Zelenskyj rovněž podotkl na svém twitteru, že Rusko je teroristická země. Nevím, proč to svět rozpoznává tak pomalu. Osvobodili jsme Izium. V lese vedle něj bylo nalezeno přes 400 hrobů. Kolik je tam mučených Ukrajinců, není známo. Kolik našich lidí ještě musí zemřít, aby na to všichni konečně přišli?

Muži v bílých kombinézách začali vykopávat těla v pátek jako součást masové exhumace na místě, uvedli reportéři tiskové agentury Reuters, kterou aktuálně citoval britský list The Guardian a bylo vidět 20 bílých pytlů na tělo. Agentura Reuters uvedla, že několik těl mělo kolem krku a rukou uvázané provaz.

DŘÍVE JSME PSALI:

V znovu dobytém ukrajinském Iziu našli masový hrob s 440 těly

Nikola Macáková — 16. 09. 2022
Volodymyr Zelenskyj přirovnává objev k masakru v Buči provedenému ruskými silami. Ukrajinští úředníci začínají forenzní vyšetřování.

Šéf ukrajinské policie Ihor Klymenko řekl na tiskové konferenci, že všechna dosud nalezená těla se zdají být civilistů, i když existují informace, že někteří vojáci tam mohli být také pohřbeni.

Ukrajinská media zveřejnila na kanále YouTube aktuálně video z místa nálezu masového hrobu v Iziumu.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání