Írán pro Rusko bude vyrábět bezpilotní drony

Publikuje: Nikola Macáková — 20. 11. 2022
Úvodní stránka » Válka na Ukrajině » Írán pro Rusko bude vyrábět bezpilotní drony

Rusko dosáhlo dohody s Íránem o zahájení výroby stovek bezpilotních vyzbrojených letadel na ruské půdě, hlásí Washington Post.

S odvoláním na zpravodajské informace, které viděly americké a další západní bezpečnostní agentury, noviny uvedly, že úředníci z Moskvy a Teheránu dokončili dohodu, ke které došlo během setkání v Íránu počátkem tohoto měsíce.

Rusko a Írán rychle postupují v transferu návrhů, které by mohly umožnit brzké zahájení výroby, uvedli tři úředníci obeznámení s touto záležitostí.

Ruské ministerstvo obrany na opakované žádosti zahraničních novinářů o vyjádření k tématu nereagovalo.

Rusko od srpna nasadilo proti Ukrajině více než 400 íránských útočných dronů, říkají zpravodajští úředníci, přičemž mnoho letadel bylo použito při útocích proti civilním cílům místní infrastruktury, jako jsou elektrárny, vodárny a podobně. Poté, co byla Moskva nucena opustit ukrajinské území, které její síly zajaly na počátku války, přešla aktuálně na strategii tzv. neúnavných leteckých útoků na ukrajinská města a regiony, za použití kombinace střel s plochou dráhou letu a samozápalných dronů plných výbušnin, aby vyřadila elektřinu a tekoucí vodu pro miliony lidí,“ píše k tématu Washington Post.

Aktuálně: Britské ministerstvo obrany vydalo své denní zpravodajské informace o válce na Ukrajině.

Ruské stažení z ukrajinského přístavního města Cherson bylo „provedeno v relativně dobrém pořádku…“ ve srovnání s předchozími velkými ústupy z okupovaných oblastí.

Je pravděpodobné, že Rusko během ústupu z Chersonské oblasti ztratilo jen desítky, spíše než stovky vozidel, jak tvrdí ukrajinští regionální vůdci. Mezitím „úspěšně“ zničila většinu své techniky která zůstala, aby se zabránilo tomu, že padne do ukrajinských rukou.

Toto zjevné zlepšení je pravděpodobně způsobeno „efektivnějším“ jednotným operačním velením pod velením generála Sergeje Surovikina, uvádí aktualizace.

Surovikin byl v říjnu jmenován ruským prezidentem Vladimirem Putinem vrchním velitelem ruské „zvláštní vojenské operace“ na Ukrajině.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání