Zrušení EET je ve třetím čtení. Neúspěšný experiment hnutí ANO končí aneb, co na to říká živnostník?!

AKTUALIZOVÁNO
Publikuje: Nikola Macáková — 25. 11. 2022
Zdroj: Jakub Skyva / ODS & redakce
Úvodní stránka » Politika » Zrušení EET je ve třetím čtení. Neúspěšný experiment hnutí ANO končí aneb, co na to říká živnostník?!

Jediným bodem mimořádné páteční schůze Sněmovny je zrušení elektronické evidence tržeb. Názor podnikatele versus názory politiků.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval v tiskové zprávě elektronickou poštou mluvčí ODS Jakub Skyva s tím, že na zrušení EET panuje v koalici jednotná shoda napříč stranami, je totiž jen dalším neúspěšným experimentem hnutí ANO a není důvod pro jeho další pokračování.

Dnešní mimořádná schůze Poslanecké sněmovny má na programu jediný bod a sice zrušení elektronické evidence tržeb. Zrušení EET je naším dlouhodobým cílem a je  i součástí našeho programového prohlášení vlády. Dnes chceme učinit definitivní tečku za érou, kdy stát ke každému aktivnímu podnikateli a živnostníkovi přistupoval s preventivní nedůvěrou, kdy každého považoval za nepoctivého, kterého je nutné kontrolovat. Byli jsme svědky trestání podnikatelů za drobnosti. Jsme přesvědčeni, že nejlepším podhoubím pro rozvoj podnikání je přátelské, svobodné a zároveň liberální prostředí a k tomu se dnes přiblížíme,“ říká poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS).

O dobrovolnosti EET jsem dlouze jednal s odbornými svazy, se kterými jsme se snažili dopátrat výhod, jež by dobrovolnost přinesla. Nicméně žádné faktické účely jsme nenašli. Vše bylo pouze kondicionálem, tedy, že by ‚něco někdy mohlo být‘. Avšak toto ‚něco‘ stálo státní erár 120 milionů. To nám přijde jako moc drahé na zkoušení tohoto experimentu, zvláště pokud přesně nevíme, co by nám dobrovolnost EET přinesla. EET ztrácí na významu i tím, že se čím dál tím více posilují bezhotovostní platby. Experti očekávají, že v roce 2025 bude pouze 25 % plateb hrazeno v hotovosti. To potvrzuje i většina obchodů, dokonce i automatů, které možnost bezhotovostní platby nabízejí,” upřesnil důvody poslanec a předseda rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

My jako lidovci jsme nikdy nebyli pro zavedení třetí a čtvrté vlny EET. Pokud bychom příslušnou legislativu nyní nezrušili, tak by od nového roku třetí a čtvrtá vlna nabyla účinnosti. Nevidíme smysl v tom, abychom kominíky nebo řemeslníky zatěžovali další zbytečnou byrokracií. Za dva roky covidové pandemie se navíc ukázalo, že přerušení provozu EET nezpůsobilo výrazný výpadek příjmu státního rozpočtu. Nevidíme tedy důvod pro zachování a další rozšiřování systému EET,“ uvedl poslanec a člen rozpočtového výboru Miroslav Zborovský (KDU-ČSL).

Nikdo z nás z koalice nepopírá, že každá zákonná norma, která je uvedena v život, má své přínosy a své náklady. Stejně tak je to i v případě EET. O nákladech tady hovořil pan kolega Munzar. Z hlediska přínosů se nejčastěji zmiňují zvýšené fiskální přínosy a narovnaní podnikatelského prostředí. Zatímco však ony zvýšené fiskální přínosy lze poměrně těžko kvantifikovat, protože ekonomika prochází hospodářskými cykly a my tedy nejsme schopni přesně spočítat, na kolik ty hospodářské cykly ovlivňují daňové výběry, tak z hlediska nákladů ta čísla máme. Podle údajů ministerstva financí stálo zavedení EET podnikatele každoročně jednu a půl miliardy korun a náklady státu byly ve výši půl miliardy,“ doplnil poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09).

DŘÍVE JSME PSALI:

Chceme zrušit EET a ukončit tak obtěžování aktivních podnikatelů, hlásí Koalice SPOLU

David Bárta — 03. 05. 2022
Poslanci vládní koalice před začátkem dnešního jednání představili priority pro dnešní mimořádnou schůzi. Jedná se o EET.

U EET jsme se za Piráty od začátku zasazovali o její silné omezení a přepracování, aby nedocházelo k šikaně poctivých provozů, ale zároveň bylo bráněno daňovým únikům. Odmítali jsme 3. a 4. vlnu EET, tedy její rozšíření například na řemeslníky, kadeřnice či lékaře. Šlo o neúměrnou zátěž, z které byli naopak vyjmuti podnikatelé například z oblasti dopravy nebo sázkových her. To je v rozporu se zásadou rovnosti a jedná se o diskriminaci. Podali jsme proto spolu s dalšími stranami i stížnost k Ústavnímu soudu. Pirátská analýza navíc ukázala, že systém EET nemá přínosy ani u 1. a 2. vlny a nenabízí živnostníkům ani státu přidanou hodnotu,“ doplnila místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Názor podnikatele

Redakce serveru UdálostiExtra.cz dnes k tématu oslovila podnikatele pana Jiřího ze severu Čech, který podniká v maloobchodě.

Chcete-li slyšet můj názor na celé slavné EET velice rád vám jej řeknu. Prvotně, když bylo u moci vládnoucí hnutí ANO a expremiér Babiš, který si „hravě“ prosadil v poměrně rychlém čase uzákonění nutnosti používat EET pro vybrané slupiny podnikatelů byl jsem nucen si do mého obchodu pořídit digitální pokladnu, internet a samozřejmě s tím i další náležitosti, aby to celé fungovalo a bylo propojeno s Finančním úřadem tak, jak nařizovala legislativa a tak jak vymyslel pan Babiš a jeho tým rádoby odborníků, což mě pro jednu prodejnu vyšlo na cca 50.000,- Kč,“ uvedl v úvodu podnikatel pan Jiří.

Babiš se svého času ve Sněmovně a především také v mediích v době, kdy se schvalovalo jeho EET prezentoval tím, jak to bude pro živnostníky, firmy a podnikatele malá, levná položka si to slavné EET pořídit. Ve skutečnosti ano, ale… jen pro opravdu drobné živnostníky, jako jsou například krejčové, kadeřnice a podobně, neboť oni do EET zadávali převážně jednu či dvě položky a to ještě někdy. V tomto případě jim pravděpodobně vystačil chytrý mobilní telefon k tomu nějaká aplikace (většinou samozřejmě placená od firem, které byly tzv. schváleny vládou potažmo pravděpodobně samotným panem expremiérem Babišem, aby si na tom také vydělali – mám namysli firmy, které poskytovaly tento software, který poskytoval a realizoval EET). Ve skutečnosti jsem byl nucen pořídit si zmiňované EET od jedné z firem, která byla tzv. doporučena – schválena vládou a měla tzv. licenci na to EET (software a komponenty) podnikatelským subjektům poskytovat. Jednalo se převážně o předražené pokladny a software k tomu určen. Pokud někdo měl maloobchodní prodejnu, jako například Já nemohl si vystačit s mobilem a nějakou aplikací, jako zmiňované kadeřnice, ale již potřeboval výkonnou pokladu, tiskárnu, rychlý internet a především software, který umožnoval do dané pokladny nahrát stovky, ne-li tisíce produktů zboží, které měl člověk na krámu či ve skladu a podobně. Obdobně to měli provozovatelé např. restaurací, barů a další podnikatelské subjekty. Jedno z řešeních, které v dané době bylo pro mě akceptovatelné cena VS software byl tzv. pokladní systém „Dotykačka“ jehož pořizovací cena byla někde v té době okolo uvedených 50.000,- Kč a byl v té době IN,“ upřesnil pan Jiří.

Velice by mě tedy jako podnikatele, který ačkoliv dodnes výrazně zadlužen díky právě Babišovo vládě, v době, kdy s bývalým ministrem vnitra Hamáčkem a dalšími jedinci tvrdě zasahovali do Základní listiny práv a svobod občanů jsem přežil a překonal to, co tito lidé veřejně zpachtovali tak by mě zajímalo, když nová vláda nyní tedy premiéra Fialy (ODS) chce mermomocí zrušit to co spáchal a realizoval Babiš (pravděpodobně to aktuálně dělají Babišovi naschvál, jiný logický důvod mě, co se zrušení EET týká nenapadá…) tedy zrušit slavné EET, zda mi někdo z nich vrátí peníze, které jsem do elektronické evidence tržeb investoval? Vzhledem k tomu, že žijeme v České „zkorumpované“ republice, která je na pokraji totálního bankrotu zřejmě nikoliv,“ řekl doslovně pan Jiří a dodal už se pouze, jako malý český podnikatel podnikající v této džungli modlím, abych přežil další „zvěrstva,“ která páchají na občanech České republiky současní vládnoucí politici. Nikomu jsem nikdy nepřál a nepřeji nic zlého, ale když vidím, co se děje v republice a kam to vše směřuje je mi zle a myslím, že nejen mě! Pokud nás psychicky, fyzicky a finančně nezlikvidovala Babišova „koronavirová pandemie“ aneb „chřipkový mediální humbuk,“ tak nás pomalu a jistě zcela zlikviduje současná vládnoucí koalice a její vládnoucí NEčinnost, kterou aktuálně v republice současní politici páchají.

Aktualizováno

Sněmovna schválila úplné zrušení EET.

Poslanci v pátek schválili přes odpor opozičního hnutí ANO vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku.

Pro návrh se vyslovilo 92 z přítomných 142 poslanců. Proti byli jen poslanci ANO.

Zástupci hnutí totiž trvali na tom, že jeden ze stěžejních projektů předsedy hnutí Andreje Babiše ještě jako ministra financí narovnal podnikatelské prostředí a vynesl státu víc peněz.
Tímto rozhodnutím jste se vrátili do devadesátek, ve kterých jste se měli tak dobře,“ reagovala pak na hlasování šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Vedle zamítnutí hlasovala Sněmovna také o dalším návrhu ANO, aby tedy elektronická evidence tržeb zůstala i nadále dobrovolná. Rozpočtový výbor přijal i k této úpravě nesouhlasné stanovisko, a tedy ani tento návrh neprošel.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání