10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůPolitikaVít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

UdálostiExtra.cz o tématu informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že to jsou priority České republiky při boji proti ilegální migraci, které dnes, 21. ledna 2022, představil ministr vnitra Vít Rakušan na konferenci k ochraně vnější hranice v litevském Vilniusu. Ministr Rakušan také navštívil litevsko-běloruskou hranici či vedl bilaterální jednání s dalšími ministry vnitra.

První zahraniční pracovní cesta ministra vnitra Víta Rakušana vedla na konferenci ministrů k ochraně vnější hranice do litevského Vilniusu. „Na úvod svého vystoupení Vít Rakušan podpořil členské státy, jejichž hranice tvoří vnější hranici EU, a zdůraznil, že Česká republika je vždy připravena nabídnout pomoc v boji proti nelegální migraci. Důkazem je například nedávná humanitární pomoc Litvě jako reakce na migrační vlnu z Běloruska v hodnotě více než 16 mil. Kč nebo nabídka Polsku na vyslání českých vojáků,“ uvedla Dlubalová.

„Ochrana vnější hranice je pro nás dlouhodobou prioritou. Nejen nedávné události na východní hranici s Běloruskem nám ukázaly, že je potřeba být stále obezřetný. Nechceme nikomu upírat právo na lepší život, ale vše musí mít svá pravidla. Proti nelegální migraci budeme bojovat všemi prostředky, “ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

PSALI JSME: 
Rekordní počet uprchlíků kvůli světovým konfliktům hlásí OSN

Česká republika také pravidelně vysílá na vnější hranice své policejní kontingenty. Jen v roce 2021 působili čeští policisté v Srbsku, Makedonii, Slovinsku nebo Maďarsku. Celkem jich bylo loni nasazeno 331 a dalších 133 policistů se zapojilo v rámci agentury Frontex.

„I nadále považuje Česká republika za klíčovou spolupráci s třetími zeměmi, které jsou pro ilegální migranty zeměmi původu či tranzitu. Posílení vazeb s těmito státy napomáhá omezit nelegální migraci a posiluje návratovou politiku. I proto se Česká republika angažuje v programech Pomoc na místě a MEDEVAC,“ upřesnila mluvčí ministerstva.

Samotné konferenci předcházela návštěva vnější pozemní hranice EU s Běloruskem. „Český ministr vnitra se také osobně seznámil s řadou svých protějšků,“ doplnila závěrem mluvčí resortu vnitra.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ