2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůPolitikaVáclav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Václav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Kritika programového prohlášení vlády Fialy i odvolání Pekarové padlo z úst exprezidenta Klause, který to okomentoval na Frekvenci 1.

Kritika programového prohlášení vlády Petra Fialy

Václav Klaus silně zkritizoval programové prohlášení vlády Petra Fialy, které podle něj je sbírkou přání a záměrů. „To prohlášení je opravdu sbírkou přání a záměrů, a nikoliv faktickým politickým dokumentem. Těch příkladů by bylo tisíc a jeden, ale fascinující se mi zdá třeba obchvat Frýdku-Místku, to nepatří do programového prohlášení vlády,“ řekl s úsměvem Klaus.

Podle bývalého prezidenta „prohlášení evidentně nemá jednotný rukopis a vznikl, jako kompilát věcí narychlo dodaných jednotlivými ministerstvy“.

„Nikdy bych také nepřijal, aby to byla sbírka ministerstvem dodaných vět a úřednických priorit, protože to nepsali ti noví ministři, to napsali ti úředníci, co to úplně stejně dělali předtím Babišovi a Sobotkovi. Jde o standardní formulace, já to porovnávám s tím Babišovým národním investičním plánem, to také bylo ze skladu sesbírané,“ uvedl Klaus s tím, že je to pouze konglomerát možných věcí, nikoliv politický dokument.

Odvolání Pekarové

Václav Klaus také požaduje odvolání předsedkyně dolní parlamentní komory Markéty Pekarové Adamové. Vedou ho k tomu její výroky na Facebooku, podle kterých se mají Maďaři ve volbách zbavit premiéra Viktora Orbána.

PSALI JSME: Pekarová -Adamová tvrdě narazila, když napadla Babiše a Orbána

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás. Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů. Jen taková EU dokáže obstát ve světě, kde nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít,” napsala již dříve Pekarová Adamová na Facebooku.

Klausovi se nelíbí „nehorázné výroky o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany z jednoho našich nejvyšších ústavních činitelů“.

Bývalý prezident také tvrdí, že Pekarová Adamovásvými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří. Něco takového snad mohla říkat jako šéfka okrajové politické strany, ale nemůže to vyslovit jako předsedkyně Poslanecké sněmovny“.

Klaus proto vládu vyzval, aby se od vystupování Pekarové Adamové oficiálně distancovala a ujistila Maďarsko, že nejde o oficiální postoj České republiky.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.