Téma samoregulace v neziskovém sektoru aneb co vše dokáží neziskovky

Publikuje: David Bárta — 19. 10. 2022
Zdroj: Jakub Skyva (tiskový servis) & Nikola Macáková
Úvodní stránka » Politika » Téma samoregulace v neziskovém sektoru aneb co vše dokáží neziskovky

Téma: „bič na neziskovky.“ Seminář na půdě Poslanecké sněmovny otevře téma samoregulace v neziskovém sektoru aneb co vše dokáží neziskovky.

UdálostiExtra.cz o tématu dnes informoval mluvčí ODS Jakub Skyva s tím, že o tom, zda je správné a žádoucí, aby si neziskový sektor sám a nezávisle na státu hledal cesty, jak hodnotit a oceňovat dobře pracující a transparentní organizace ve svých vlastních řadách, povedou diskuzi zástupci neziskového, veřejného i soukromého sektoru během semináře, který proběhne zítra na půdě Poslanecké sněmovny. Seminář pořádá Unie zaměstnavatelských svazů ve spolupráci s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) a záštitu nad ním převzal poslanec a člen Ústavně právního výboru Pavel Staněk (ODS).

Pod drobně provokativním názvem otevře kulatý stůl debatu o tom, zda by měl neziskový sektor rozvíjet vlastní samoregulační nástroje kontroly a hodnocení a zda a jak lze takovou cestou zvyšovat jeho důvěryhodnost vůči státu i soukromým dárcům. Kromě toho chceme řešit i aktuální otázky, jako je příprava novely zákona o veřejných sbírkách nebo budoucnost daňové podpory soukromých dárců v Česku,“ uvedl k programu semináře poslanec Pavel Staněk.

Podle poslance a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) je v zájmu státu, aby byly neziskové organizace z hlediska financování maximálně nezávislé a soběstačné. Považuje proto za prospěšné, aby stát dlouhodobě vytvářel příznivé podmínky pro soukromé dárce a podporoval vícezdrojové financování neziskovek.

Do zítřejší diskuze se rád zapojím. Neziskový sektor je velmi rozmanitý a zahrnuje například i sociální služby. Pro všechny organizace bez rozdílu by ale mělo platit, že fungují otevřeně, s jasným financováním a v souladu se svým posláním. Jen tak mohou být důvěryhodným partnerem pro stát i pro své dárce a samoregulační nástroje tomu mohou napomoci.“

A jak některé hodnotící neziskovky fungují v praxi

Nutno podotknou, že v České republice obecně existuje mnoho neziskových organizací, které svou činnosti tvrdě zasahují do životů či podnikatelských činností občanů České republiky aniž by je kdokoliv a jakkoliv kontroloval.

Příklad; Existující velmi sledovaný a navštěvovaný privátní údajně neziskový internetový web (prošpikovaný reklamními bannery skrze na skrz), který si vzal za svůj „neziskový“ úkol (můžeme-li to tak nazvat) hodnotit jiné weby, ve smyslu toho, zda publikují či nepublikují například dezinformace či fake news. Hodnotící web tedy jeho název, který se redakce serveru UdálostiExtra.cz rozhodla nezveřejnit se rozhodne svévolně ohodnotit nějaký soukromý internetový magazín či zpravodajský portál nebo blog na internetu. Hodnotícímu zdůrazňujeme údajně neziskovému webu se hodnocený web, který má uvedeny všechny legislativní náležitosti, zdroje odkud čerpá, autorský obsah či fotografie a podobně nebude „něco líbí“ například vzhled či obsah – obecně, ví Bůh ))) obratem o webu napíše, že je tzv. dezinformačního charakteru, uvádí nepravdivé informace a že publikuje tzv. fake news. Tečka.

Ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není, hodnocený nebo prověřovaný web „z boží vůle neziskový hodnotitel“ pošpiní a přesto vlak nejede! Informace se obratem načtou do všech vyhledávačů a hodnocený web má od té doby prostě smůlu. Na trvalo se s ním ponese hodnocení, že je dezinformačního charakteru a kdyby se stavěl na hlavu nikdo s tím nic v České republice neudělá. Jen proto, že si to nějaký „zlomyslný“ neziskový hodnotitel vymyslel nebo byl o tom přesvědčen a takové hodnocení učinil.

Jedinou cestou jsou sáhodlouhé soudní tahanice na které nemá každý náladu či finanční prostředky aby je realizoval. Toto byl pouze příklad. I k takovým věcem v tzv. neziskovém sektoru dochází.

Poznámka závěrem, což opět v České republice nikoho netrápí je, jak může mít neziskový web na svých webových stránkách tučně vydělávající reklamy třetích stran a samozřejmě z nich, dle legislativy neodvádět daně a vydělávat na tom měsíčně velmi zajímavé peníze, které obdrží například od zahraničního poskytovatele reklamního systému na internetu. Že by díra v zákoně?

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz, je v kostce zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání