Syn premiéra Babiše. Andrej Babiš mladší. Zdroj: Twitter.com/Andrej Babiš Jr.

V kauze Čapí hnízdo může dojít k novému zvratu. V pondělí totiž premiérův syn Andrej Babiš mladší šest hodin vypovídal na policii.

Novinářům řekl, že z něj jeho otec udělal bílého koně!

Babiš mladší byl spolu s dalšími členy své rodiny již dříve obviněn v případu Čapí hnízdo. Později ale bylo jeho stíhání zastaveno. Z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu jsou nyní obviněni premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Oba vinu odmítají.

„Mám z toho dobrý pocit. Jsem rád, že jsem dnes mohl konečně vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu,“ cituje Deník N Babiše mladšího, který k novinářům promluvil před budovou pražské policie v Kongresové ulici.

Spolu se svým právníkem v budově krajského policejního ředitelství strávil Babiš junior zhruba šest hodin. U výslechu premiéra a Nagyovou zastupovali jejich právníci Michael a Josef Bartoníčkovi. Michael Bartoníček novinářům řekl, že s ohledem na předchozí mediální vystoupení Babiše mladšího není jeho výpovědí překvapen.

Kauza Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se z ní stala akciová společnost a majiteli akcií byly Babišovy děti a partnerka. Díky vyčlenění z Agrofertu farma získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Společnost se později pod Agrofert vrátila a holding v souladu s lex Babiš uložil premiér do svěřenských fondů.

Letos v květnu policie navrhla premiéra a Nagyovou obžalovat. Nicméně na konci srpna dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ k došetření. Vyšetřovatelé mají do 17. září doplnit výslechy svědků.

Původně bylo v kauze obviněno 11 lidí. Šaroch ale postupně zastavil stíhání všech obviněných. Později tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Potvrdil ale ukončení stíhání členů premiérovy rodiny.

Stíhání Babiše mladšího bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Důvodem bylo to, že se premiérova syna, který žil ve Švýcarsku, nedařilo vyslechnout.

Podle serveru iRozhlas.cz minulý týden v kauze Čapí hnízdo na policii vypovídali i další dříve obviněné osoby. Kriminalisté vyslýchali i někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který v létě policistům oznámil, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

„Minulý týden Babiš mladší vypovídal na policii i v kauze svého údajného únosu na Krym, ke kterému došlo v roce 2017. Premiér odmítá, že by šlo o únos a tvrdí, že jeho syn trpí psychickou poruchou,“ doplnila závěrem zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

Nutno zmínit, že Česká republika má snad jako jediná země trestně stíhaného premiéra, jehož do očí bijící kauzy se luxusně a neustále „zametávají“ pod koberec. Slušně řečeno.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza