10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůPolitikaOdmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

Ve čtvrtek se setkala ukrajinským velvyslance Jevhenem Perebyjnisem. Šéfka TOP 09 ho ubezpečila, že Česko plně stojí za Ukrajinou.

Pekarová Adamová aktuálně označila schůzku s ukrajinským velvyslancem za setkání dvou přátel. Předmětem jednání byla možnost české pomoci Ukrajině.

„Pana velvyslance Jevhena Perebyjnise jsem ubezpečila, že Česká republika plně stojí za Ukrajinou a odmítá ruskou agresi. Bavili jsme se spolu o možnostech konkrétní pomoci a podpoře evropského směřování Ukrajiny,“ uvedla po schůzce předsedkyně dolní komory Parlamentu.

Velvyslanec ke schůzce uvedl, že se jednalo i o rozvoji vztahů mezi Českou republikou a Ukrajinou, zejména na parlamentní úrovni. „Jsem vděčný paní předsedkyni za jasnou podporu Ukrajiny v čelení ruské agresi,“ řekl velvyslanec.

Ve čtvrtek premiér Petr Fiala oznámil, že ministerstva obrany a zahraničí společně s experty jednají o tom, jak Ukrajině pomoci.

„Probíhají jednání mezi ministerstvy obrany, zahraničních věcí a experty, jak pomoci Ukrajině. Až dospějeme k nějakému výsledku, tak budeme veřejnost informovat,“ uvedl premiér.

Později Televize Seznam informovala, že Česká republika hodlá Ukrajině dodat dělostřeleckou munici. Následně tuto informaci potvrdila mluvčí ministerstva obrany.

PSALI JSME:
Pekarová Adamová míří na Slovensko, bude představovat vládní priority koalice.

Ve středu Hospodářské noviny (HN) přitom informovaly, že do Česka by měl přijet jeden z vysoce postavených ukrajinských důstojníků Generálního štábu, který by sdělil, o jaký materiál má Ukrajina zájem. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by se dodávky zbraní či munice měly koordinovat se státy Visegrádské čtyřky, případně s Německem, Rakouskem nebo baltskými zeměmi.

Na začátku února se ministři zahraničí Rakouska, Česka a Slovenska chystají navštívit Donbas. Podle šéfa rakouské diplomacie Alexandra Schallenberga se má jednat o „jasný středoevropský signál podpory, solidarity s nedotknutelností suverenity a celistvosti Ukrajiny“.

Připomeňme, že Spojené státy několik měsíců obviňují Rusko, že chystá invazi na Ukrajinu. „Moskva to popírá a zdůrazňuje, že svou armádu má rozmístěnou na vlastním území. Mezitím Velká Británie začala s dodávkami protipancéřových zbraní na Ukrajinu a Kanada vyslala do východoevropské země speciální síly. Vedení neuznané Doněcké lidové republiky (DLR) mezitím obvinilo Kyjev z příprav rozsáhlých diverzí na infrastrukturní objekty,“ uvedla k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom rovněž informovala. 

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ