Novela státního rozpočtu na rok 2022 umožní lépe reagovat na energetickou krizi

Publikuje: David Bárta — 18. 10. 2022
Zdroj: Jakub Skyva (tiskový servis) & redakce
Úvodní stránka » Politika » Novela státního rozpočtu na rok 2022 umožní lépe reagovat na energetickou krizi

Poslanci dnes vyjádřili podporu novele státního rozpočtu na rok 2022. Toto opatření umožní lépe zareagovat na současnou situaci na Ukrajině.

Zároveň novela umožní lépe a operativně reagovat na tíživou energetickou situaci a vysokou inflaci, míní Koalice SPOLU, Piráti a STAN. Představitelé vládní koalice také zdůraznili, že i nadále považují za důležité být rozpočtově odpovědní, současně je však důležité pomoci občanům ve zvládání energetické krize. UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval mluvčí ODS Jakub Skyva.

Předpokládám, že dnes schválíme novelu státního rozpočtu pro letošní rok i s pozměňovacími návrhy koaličních poslanců, který počítá s navýšením schodku na 375 miliard korun. V současné situaci, kdy celá Evropa čelí válce na Ukrajině a jejím přímým dopadům i na naši zemi, ale nevidím jiné řešení. Strukturální deficit přijde na pořad dne v následujících letech. Výdaje, které souvisí s navyšováním rozpočtu, jsou primárně věnovány na pokrytí dopadů energetické krize pro naše občany a firmy – když budu jmenovat nejvýznamnější položky – jedna se o energetický tarif plus 16,8 mld, pomoc uprchlíkům plus 10 mld, nákup zemního plynu do zásob 8,5 mld a valorizace penzí 7,8 mld. K té poslední položce připomínám, že v letošním roce jsme penze zvýšili v průměru o 2500 korun, v lednu plánujeme další navýšení v průměru o 850 korun,“ uvedl předseda Rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Přes to, že nikdo z nás ze zvyšování schodku nemáme radost, při současné energetické i geopolitické situaci bohužel není jiné zbytí. O to více oceňuji kroky vlády Petra Fialy, která k situaci přistupuje s rozvahou a lidem neslibuje vzdušné zámky, ale přichází s konkrétními řešeními. Ať už je to od počátku úprava sociálních dávek, energetický tarif nebo jiné kroky plánované v dalším roce,“ uvedl poslanec a člen rozpočtového výboru Jiří Havránek (ODS).

Bohužel jsme opět zaznamenali velké obstrukce z řad opozice. Mluvím teď samozřejmě o hnutí ANO i SPD. Míra jejich obstrukcí za poslední rok už přesáhla veškeré meze a zvyklosti. Osobně už to nazývám sabotáží parlamentní demokracie. Nikdo nechce opozici ubírat právo na diskuzi. To množství bodů, které jsou obstruovány, je ale tak vysoké, že tento nástroj postrádá svůj smysl. Tedy to, že opozice dvakrát nebo třikrát za velební období upozorní na nějaké jejich zásadní téma. Apeluji proto na opozici, aby se začala chovat konstruktivněji. Uvidíme, jak bude dnes probíhat mimořádné jednání. Pevně věřím, že opozice konečně vezme rozum do hrsti a začne se chovat odpovědně,“ shrnul chování opozice poslanec a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Rozpočtová odpovědnost je pro nás zásadní, za stejně důležitou však v současné těžké době považuji pomoc občanům. Pokud bychom ji neposkytli, riskujeme narušení sociálního smíru v zemi. I přes současný schodek, zapříčiněný dopady ruské agrese na Ukrajině, nicméně platí, že v příštích letech hodláme veřejné finance konsolidovat,“ říká poslanec a člen rozpočtového výboru Michael Kohajda (KDU-ČSL).

DŘÍVE JSME PSALI:

Státní rozpočet pomohou nafouknout výdělečné firmy

František Veselý — 10. 10. 2022
Daň z mimořádných neočekávaných zisků by měla platit od 1. ledna 2023 po tři roky. Daň se má týkat vybraných ziskových společ...

Rozpočet promítá úsporný tarif do konce roku i příspěvek rodinám 5 tisíc korun na dítě. Byly zohledněny další výdaje, které dojednal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Jde o 3 miliardy na podporu místního rozvoje, zejména výstavbu bydlení, opravy a výstavbu školek. Deficit rozpočtu je stále menší než schodky exministryně Aleny Schillerové. Ta jej sestavovala ještě v období před začátkem invaze na Ukrajinu. Celkový výsledek proto považujeme za dobrý. K návrhu je podán i koaliční pozměňovací návrh týkající se úpravy rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky a Lánské obory, který zohledňuje fakt, že zde stále pracuje pravomocně odsouzený člověk, který dostal od prezidenta milost,“ okomentoval poslanec a předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

K tématu

Premiér Petr Fiala loni tvrdě odmítl schodek navržený ministryní Alenou Schillerovou. Nyní ale sněmovna schválila schodek jen o zhruba miliardu a půl nižší.

Rozpočet s tímto schodkem není možný. Nemůžeme to odpovědně odsouhlasit,“ oznámil šéf vítězné koalice Spolu Petr Fiala týden po loňských parlamentních volbách. „Těmito slovy odmítl rozpočet na rok 2022 navržený odcházející ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), který počítal se schodkem 376,6 miliardy,“ píše dnes web Seznam zprávy.

Dohnalo vás to. Všechny ty vaše řeči, opoziční hraběcí rady a přesto, že máte o 127 miliard na příjmech navíc, tak nakonec jste schválili schodek, který jsme rozpočtovali na rok 2022 a za výdaje spojené s válkou na Ukrajině to neschováte a dobře to víte,“ řekla ministryně Schillerová po schválení rozpočtu.

Názor veřejnosti na sebe nenechal dlouho čekat

Paní Schillerová je ta, kterou pan Babiš velebil za to, že když v době covidu bylo potřeba dát někomu někam peníze, vždycky je prý jako ministryně financí našla. No, našla. Prostě udělala další dluh. Vytiskly se další peníze a jelo se dál. Neřekla jsem ani popel, byla to krizová situace (pandemie covid-19). Nyní bych paní Schillerové byla povděčna, kdyby vnímala, že jde o podobnou situaci. Ne-li krizovější,“ napsala ve svém komentáři paní Pavla Mádlová.

Nejsmutnější je fakt, že ta Schillerová má pravdu. A to je jen začátek. Pokud se nezmění vládnoucí garnitura a nezačne odpovědnost a investice do smysluplných věcí, tak nás to do 4 et jako stát položí a už nebudeme schopni ani splácet úroky. Budou nás brzy vnímat jako Ghnanu nebo jiné země, kde se jen rozkrádá a slibuje….,“ píše v komentáři pan Jindřich Kynicky.

Další komentující byl pan Jindřich Tůma se slovy: „Schillerová má neuvěřitelnou horší kůži. Vždyť takovou výši navrhovala v době kdy po výdajích na válku, migraci nebo energetickou krizi nebylo ani vidu ani slečnu. Neskutečná drzost.“

Paní Schillerová zkuste se projít po FÚ a říci jim tuto Vaši chytrou myšlenku. Nezapomeňte sebou ale ochranku, protože pracovníci Vás tam ubijí. Vaše ministerstvo se úplně vykašlalo na včasné zřízení formuláře pro daň z příjmů fyzických osob a bylo Vám naprosto jedno, kolik lidí to v tomto státě odnese. Termín jste samozřejmě neprodloužili,“ napsala paní Lenka Prasková a další komentující reagoval na tento komentář se slovy „I na paušální daň...“

Vážená socialistická ODS, u nás pravičáků jste tímto definitivně skončili. Nebudeme nadále trpět vaši chybu za chybou. Postavili jste se do stejné řady s ANO, socany a další verbeží a nejste o nic lepší. Nikdy vám to nezapomeneme a nikdy vás už nezvolíme. Udělejte si pořádek s tím traktoristou, protože minimálně 100 tisíc státních darmožroutů je zralých na pracák a pak se následně budeme bavit dál…,“ napsal v komentáři pan Tomáš Paciorek. K tomu zareagoval pan Jindřich Kynický se slovy: „Naprostý souhlas! Darmožrouty vykopat a nastavit systém odpovědnosti za budoucnost. Já taky nemohu jet jen na dluh. Tak proč by to stát měl dělat jinak?

Obecně se komentáře lidí nesly v obdobném duchu.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz, je v kostce zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání