2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůPolitikaNová vláda „utahuje opasky,“ ale jak komu! Noví čeští ministři mají více...

Nová vláda „utahuje opasky,“ ale jak komu! Noví čeští ministři mají více náměstků než minulá vláda

Na českých ministerstvech aktuálně probíhá a končí personální obměna, vláda premiéra Petra Fialy bude o poznání robustnější než ta Babišova.

Právě minulé vládě však byla vyčítána rozbujelost státní správy.

Kabinet nového premiéra Fialy chce výrazně šetřit a tzv. si „utahovat opasky“ bohužel ovšem opět pouze na „obyčejných lidech,“ jak je již u „modrých ptáků“ známo…

Jak uvádí echo24.cz, k novému roku na Úřadu vlády přibylo celkem 74 služebních a pracovních míst. Státní rozpočet to vyjde na 43 milionů korun. Přes dvě desítky nových míst vznikly na ministerstvu zemědělství, řada je poté spojena s novými členy vlády pro vědu, evropské záležitosti a legislativu.

Alespoň jednoho náměstka navíc si dosadila většina nových ministrů, nejvíc jich přibylo na resortu zemědělství, jeden politický a dva odborní. Zdeněk Nekula jich tak nyní bude mít deset, dva nové náměstky si přivedli ministr dopravy Martin Kupka nebo ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Počet náměstků vyrostl také na ministerstvu pro místní rozvoj pod Ivanem Bartošem. Původní počet náměstků zůstal pouze u ministra zahraničí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si nakonec nechal jak hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, tak i Radka Policara, i když dříve mluvil o velkých personálních změnách.

Náměstci jsou děleni na odborné a politické, těch může mít člen vlády nanejvýše dva. Politické může ministr takřka kdykoliv odvolat, většina odešla s Andrejem Babišem. Odborní náměstci ale spadají pod zákon o státní službě a jsou chráněni tzv. systemizací.

Náměstci často pobírají plat přes 100 tisíc korun, navíc mají další benefity, jako je asistent nebo služební vůz.

Programové prohlášení vlády

Vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty 6. ledna po krátkém jednání schválila programové prohlášení. Ve středu 12. ledna s ním předstoupí před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru.

PSALI JSME: Václav Klaus se vyjádřil k programovému prohlášení vlády i k odvolání Pakarové-Adamové

Co se týče hlavní priority programového prohlášení vlády, jedná se o to, aby Česká republika byla schopna obstát v mezinárodní konkurenci a směřovala mezi nejvyspělejší země světa.

„Jak sdělil premiér Fiala, programovému prohlášení pomohlo, že ho pětikoalice prodiskutovala i s významnými aktéry podle jednotlivých resortů a s představiteli tripartity. Dodal, že kabinet na sebe některými cílovými termíny „ušil bič“, avšak záměrně,“ dodává k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, které rovněž zmiňuje programové prohlášení nové české vlády.

Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš novinářům při odchodu ze Strakovy akademie sdělil, že koalice jsou s výsledkem spokojeny a výsledek jednání bude zveřejněn kvůli textové editaci „v nejbližších dnech“.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.