MF Dnes upozorňovala na sponzorské dary, jež přišly na transparentní účet hnutí STAN v celkové výši přesahující tři miliony korun.
V tomto zdroji se také uvádělo, že v devadesátých letech při privatizaci obchodních domů sítě Prior s podnikateli, kteří nyní poskytli dary, spolupracoval tehdejší bankéř a nynější místopředseda STAN Věslav Michalik.
PSALI JSME: Nová vláda „utahuje opasky,“ ale jak komu! Noví čeští ministři mají více náměstků než minulá vláda
Deník N uváděl, že na základě prověření vztahů mezi politikem a některými dárci se ukázalo, že Michalik s některými z nich v minulosti podnikal prostřednictvím kyperské společnosti Lowfield Investments, jež dle dřívějších zjištění médií financovala Michalikův solární byznys, což ho nakonec stálo křeslo ministerstva průmyslu a obchodu.
Hnutí STAN ovšem odmítlo pochyby o průhlednosti finančních prostředků. „Sponzorské dary pro hnutí STAN pocházejí výhradně od firem s dohledatelnou vlastnickou strukturou,“ uvedli v tiskové zprávě před Vánoci Starostové a nezávislí.
„Připomeňme, že v listopadu svou kandidaturu na ministra průmyslu a obchodu musel stáhnout místopředseda Starostů Věslav Michalik, a to právě kvůli informacím o neprůhledných finančních aktivitách spojených s anonymní firmou na Kypru, a také kvůli obvinění ze střetu zájmů,“ uvedla k tématu zahraniční redakce portáli snews.com, které o tématu rovněž informovala.
Nutno zmínit, že tématem financování hnutí STAN se aktuálně zabývá většina předních nejen českých medií, ale i zahraničních.