Ministerstvo vnitra připravilo reformu správy voleb. Čekají nás změny

Publikuje: David Bárta — 07. 11. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová / MV-ČR (tiskový servis)
Úvodní stránka » Politika » Ministerstvo vnitra připravilo reformu správy voleb. Čekají nás změny

Ministerstvo vnitra přichází s návrhem zákona o správě voleb, který přináší zásadní novinky v této oblasti. Volby doznají změn.

UdálostiExtra.cz o tématu aktuálně informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že mezi hlavní změny patří například nahrazení dvoudenních voleb jednodenními, možnost zažádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadě nebo zafixování termínu komunálních, krajských a senátních voleb v prvním celém říjnovém týdnu. Návrh zákona nyní projedná vláda.

Dnes, 7. listopadu 2022, představil ministr vnitra Vít Rakušan návrh zákona o správě voleb. Ten bude zcela novým volebním zákonem stojícím vedle stávajících volebních zákonů, které bude potřeba v této souvislosti novelizovat.

Hlavním smyslem zákona je reforma správy voleb. „Slíbili jsme, že usnadníme získávání voličských průkazů a zmodernizujeme správu voleb. Naše vláda si to ostatně dala i do programového prohlášení. Přicházíme se zákonem, který nám tento slib umožní splnit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Reforma správy voleb spočívá i v jejich elektronizaci. Ta se však týká pouze administrativy spojené s volbami, např. vedení seznamu voličů nebo podávání kandidátních listin, s elektronickým hlasováním se v tomto návrhu nepočítá. „Myšlenku elektronického hlasování a obecně větší digitalizace volebního procesu jsme ale neopustili. Založili jsme pracovní skupinu, kde jsou zástupci politických stran a další partneři z veřejné správy, kteří budou na téma dále diskutovat,“ dodal ministr vnitra s tím, že se první jednání skupiny uskuteční na konci listopadu.

Návrh zákona  o správě voleb přináší několik zásadních novinek. Mezi ty hlavní patří například:

·         Jednodenní volby – návrh zákona počítá s hlasováním v pátek od 7 do 22 hod. Volební místnosti tak budou otevřeny po dobu 15 hodin, což je o hodinu více než aktuální doba pro hlasování při dvoudenních volbách. Zajímavostí je, Česká republika je v tuto chvíli v EU posledním státem se dvěma volebními dny.

·         Vytvoření informačního systému správy voleb, který umožní zažádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadu či umožní elektronický sběr podpisů na podporu kandidatury.

·         Větší stálost senátních volebních obvodů.

·         Zafixování termínu komunálních, krajských a senátních voleb v prvním celém říjnovém týdnu.

·         Zjednodušení hlasovacích lístků pro senátní a prezidentské volby, v nichž současnou sadu nahradí jeden lístek se seznamem kandidátů.

·         Možnost hlasovat ze zahraničí i ve volbách do Evropského parlamentu.

Vzhledem k tomu, že na novém informačním systému, který bude po přijetí zákona potřeba teprve vytvořit, závisí řada věcí, počítá návrh zákona s účinností, až na drobné výjimky, k 1. lednu 2026,“ doplnila závěrem v tiskové zprávě mluvčí resortu vnitra.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání