10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůPolitikaMandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat Andreje Babiše (ANO) k trestnímu...

Mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání

Mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat poslance a předsedu ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Po jednání to oznámila předsedkyně výboru Helena Válkova.

Výbor Poslanecké sněmovny dnes řešil vydání Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Případ se týká údajného dotačního podvodu při výstavbě rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Expremiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) jsou tak podezříváni z poškození finančních zájmů Evropské unie. Babiš vinu dlouhodobě odmítá.

Během jednání vyslechli členové sněmovního mandátového a imunitního výboru státního zástupce Jaroslava Šarocha. Sám expremiér Andrej Babiš se však podle svých slov nepovažoval svoji účast za přínosnou, a proto před poslance nedorazil. Výbor tak nakonec Babišovo vydání plénu sněmovny doporučil.

Kauza Čapí hnízdo

Zmiňme, že Poslanecká sněmovna vydávala Babiše k trestnímu stíhání již dvakrát, poprvé to bylo v září 2017 a pak v lednu 2018 po volbách do Sněmovny.

PSALI JSME
Trestně stíhaný premiér v úzkých! Žalobce požádá o vydání Babiše v kauze Čapí hnízdo

Babiš spolu se svojí bývalou poradkyní Janou Nagyovou čelí v této kauze obvinění z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Oba však tato obvinění odmítají.

Policie ukončila vyšetřování v kauze koncem května a Babiše i s jeho bývalou poradkyní navrhli k obžalobě. V srpnu však státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ policii k došetření a doplnění výpovědí svědků. V polovině září v případu vypovídal i Babišův syn Andrej Babiš ml., který původně v kauze figuroval mezi obviněnými. Jeho stíhání však bylo později pozastaveno. Ten tvrdil, že plnil úlohu tzv. bílého koně a že on sám nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Vrchní státní zastupitelství však po kontrole případu došlo k závěru, že Šaroch se dopustil chyby, když nereagoval na nové informace ohledně možného výslechu svědků. Poté, co 20. září policisté opět navrhli obviněné obžalovat, Městské státní zastupitelství v Praze, konkrétně jeho šéf Martin Erazím, dal Šarochovi měsíc, aby o návrhu rozhodl.

Server Seznam Zprávy následně uvedl, že Šaroch pověřil soudního znalce prověřit, zda podpis na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše ml. byl zfalšován nebo ne. Babiš ml. měl podle serveru autentičnost podpisu během výslechu zpochybnit. Premiérův advokát uvedl, že lhůta pro zpracování posudku byla určena na začátek listopadu. Cimbala ale informoval, že lhůta byla prodloužena.

PSALI JSME:
Státní zástupce žádá o vydání Babiše v kauze Čapí hnízdo

Pokud jde o kauzu Čapí hnízdo (ČH), její podstatou je, že nemovitost původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se z ČH stala akciová společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Nicméně na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, následně jej vložil do svých svěřenských fondů.

„Expremiér Babiš si však stojí za tím, že je celá kauza účelová a údajně uměle vykonstruovaná. Proto již několikrát odmítl, že by kolem farmy bylo něco nezákonného,“ doplnila závěrem k tématu dnes zahraniční redakce portálu snews.com, které o tom rovněž informovala.

Zmiňme, že tématem vydání expremiéra Babiše policie k trestnímu stíhání se aktuálně zabývá drtivá většina českých medii. 

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ